İnsanların temel ihtiyaçları hakkında hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?

Haberde sözü edilen malzemelerden hareketle insanların temel ihtiyaçları hakkında hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?

Yaşamda temel ihtiyaçlar diyebileceğimiz beslenme, giyinme ve barınma gibi gereksinimler bulunur. Temel ihtiyaçlarını karşılamayan toplumlara yapılan insani yardım malzemeleri hayata devam etmek için mecburidir. Dönemsel veya düzenli olarak fakirliğin yaygın olduğu ülkelerde, yöre insanının temel ihtiyaçlarını karşılamak için çok çeşitli çalışmalar ve projeler mevcuttur. Günümüzde insani yardım sistemi, yapılan çalışmalar ve projelere rağmen  maalesef ciddi bir dönüşüm gerçekleştiremediğinden insani krizlerin giderilmesi açısından yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple sistemin değişikliğe gidebilmesi bugünün ve yarının zorluklarına cevap verebilecek nitelikte olması gerekir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsanın temel ihtiyaçlarını giderebilmesine yardımcı olmak için yapılan çalışmalar; vakıflar, sosyal hizmet kurumları, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumsal ve yasal olarak yapılabilmektedir. Sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, savaş, tabi afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat, aç kalmış, zulme uğramış kişilere gerekli insani yardımı sağlamayı amaçlanmaktadır. İnsanların temel gereksinimlerini karşılayamama durumu olarak tanımlanan yoksunluktan kurtulmak; aile yardımları, gıda yardımları, yakacak yardımları, sağlık, eğitim, engelliye yardım gibi kişileri topluma geri kazandırma adına temel ihtiyaçların karşılanması ile mümkündür.

 

Zira insani sektör hızla değişen koşullara bağlı olarak dünya üzerinde ortaya çıkmış veya her an çıkabilecek düzeyde olan, yeni insani krizlere karşılık verme konusunda gerekli refleksleri gösterememiş ve her biri farklı mağduriyetler gösteren krizlerin doğasına uygun esnek yardım modelleri geliştiremezse dünya ileriye gidemeyen bir hal alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir