İnsanların tanımadıkları kimselere güvenmesinin ne gibi sorunlara yol açabileceğini tartışınız.

İnsanların tanımadıkları kimselere güvenmesinin ne gibi sorunlara yol açabileceğini tartışınız.

 

Güven insanların umutları ve özlemleriyle, en derin kaygı ve korkularını birleştiren bir olgudur. Güven kademeli ve doğal olarak inşa edilmelidir. Güvenme eğilimi kişiliğimizdeki bazı faktörlere dayanır; kişiliğimiz, erken çocukluk dönemindeki deneyimler, inanç ve değerler, kültür, öz-farkındalık, duygusal olgunluk bunlardan bazılarıdır. Bu faktörler ve tecrübeler birisine güvenebilir miyiz, ne kadar çabuk ve ne kadar güvenirizolgusunu şekillendirmektedir. Ayrıca öngörülebilirlik güven inşa etmek için kritik öneme sahiptir.

 

Kişilerde ‘ güvendiğim insanlar nedeniyle çoğu zaman hayal kırıklığına uğradım, bu yüzden artık sadece kendime güveneceğim; bu daha kolay ve daha az verici. ‘ gibi bir kanı ne yazık ki yaygındır. Tanımadığımız kişilere güvendiğimizde genellikle incinmiş, ihanete uğramış, zarar görmüş, tekrar güvenmek için korkmuş, kaygılı hissederiz.Tanımadığımız insanlara güvendiğimizde risk almış oluruz; bu risk bazen hayatta tökezlememize, sıyrıklara ve yara izlerine neden olabilir. Ancak öte yandan güven duygusu başkalarına fırsat verdiğimizde büyür, gelişir.

 

Bir insana güvenmek, tüple dalan biri için oksijen ne anlama geliyorsa o anlamı taşır. Bu yüzden de hayatımıza giren insanlarla, çok iyi tanımasak bile, güvenerek yola çıkarız. İyi tanımadığımız insanlara güvenmek bizi kandırmalarına, yanıltmalarına sebep olabilir. Kötü niyetlilerse açıklarımızın neler olduğunu tespit ederler, inanmak istediklerimizi veya duymak istediklerimizi söylerler, ikna edici ve etkileyici olurlar, değerli hissettirirler; bu yüzden de onlara güveniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.