İnsanların sosyoekonomik durumları, düşünme tarzlarını nasıl etkiler?

İnsanların sosyoekonomik durumları, düşünme tarzlarını nasıl etkiler? Tartışınız.

İnsan sosyal bir varlık olup yaşadığı toplumdan etkilenen ve onu etkileyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle sosyal çevre ve ekonomik düzey, insanı en çok etkileyen unsurlar arasında sayılmaktadır. Düşünce tarzı da bu çerçevede etkilenmektedir. Zira insan ekonomik durumuna göre belli bir yere gelir. Maddi durum tek başına belirleyici değilse de sosyal çevrenin belirlenmesinde önemli etki oynar. Çünkü insanlar, kendi maddi gücüne yakın insanlarla arkadaşlık etmeyi tercih etmektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ekonominin güçlü olması, daha iyi sosyal çevre ve olanaklar açısından da önemlidir. Afrika’nın köyünde yaşayan bir yerli ile Amerika’nın gelişmiş bir şehrinde yaşayan birinin aynı düşüncelere, aynı kaygı ve kültürel birikimine sahip olduğunu söylemek mümkün değildir.

 

Sosyoekonomik durum yalnızca düşünceler üzerinde değil; yaşam tarzı, hobileri, beklentileri ve hatta zevkleri bile belli ölçülerde etkilemektedir. Materyalizm, bu fikir üzerine kuruludur. Karl Marx, içerisinde olduğumuz sosyoekonomik sınıfın özelliklerini gösterdiğimizi ve net değişimler yaşanmadığı müddetçe, bu çerçevede beklentilerin ve yaşam tarzının bu şekilde devam edeceğini savunmaktadır.

 

Ülke içerisindeki yaşanan önemli olaylara karşı takınılan tavırlarda bile, sosyoekonomik durumların etkisi hissedilmektedir. Örneğin; çocuk yaşta evlilikler konusunda çıkan bir skandalda, kimi bölgeler daha sert tepki verirken kimi bölgelerde bu normal karşılanan bir durum olarak karşımıza çıkabilmektedir. Toplum ve birey sürekli etkileşim halinde olup yaşanılan toplum içerisinde kabul görmek için de bazı normlar kabul edilebilmekte, düşünceler bu şekilde değişikliğe uğrayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.