İnsanların ortak ve farklı yönlerini yazınız.

İnsanların ortak ve farklı yönlerini yazınız.

Her insan dünyaya gelirken benzer yönleri ile ve farklı yönleri ile var olur. Bu varoluş süreci içerisinde Allah’ın insanı yaratırken ortak nitelikte sunmuş olduğu özelliklerden birisi aklıdır.

Ortak özelliklere örnek verecek olursak;

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın
  • Akıl her insanda mevcut olan bir nimettir.

  • Yine kişilerin ortak olarak doğdukları itibari ile varlıklarında bulunan duygular, nefis dediğimiz kavram her insanda bulunan bir özelliktir.

  • Ağlamak, mutlu olmak, sevinmek, kin, nefret ve öfke her insanda ortaya çıkarken aynı şekilde tezahür eden duygu durumlarıdır.

Farklı özelliklere örnek verecek olursak;

  • Fakat yine kişiye doğuştan verilen karakter birbirinden farklılaşır. Bazı insanların daha iyi bir karakterde olduğu görülürken bazılarının daha kötü karakterde olduğu gözükmektedir.

  • Yine insanların birbirinden farklı olan özelliklerine den biri fiziki durumlarıdır. Hepimize beş duyu organı verilmiştir. Bu ortak bir özelliktir fakat bizlere verilen ve ortak özellik olarak herkesin aynı ve eşit miktarda faydalandığı göz, kulak, ağız ve burun, eller ve kollar saç gibi uzuvlarımız; şekli ve rengi itibariyle farklılaşmaktadır.

  • Bazıları mavi gözlü iken bazıları yeşil gözlü olabilmektedir. Bazların ten rengi beyazken bazılarının daha koyu ya da siyah olabilmektedir. Bu da yaratılıştan gelen ve insanları birbirinden ayıran farklılıklardır.

Biz insanlar; duygu durumlarında ortak olan, fiziki durumlarda farklılaşan, bir milli birlik ve beraberlik noktasında ahlaki ve değerlerin dünya hayatı üzerinde yaşanması gerektiği noktada da yine birleşen ortak bir yapıya sahipizdir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın