İnsanların günlük yaşam faaliyetlerinde zaman kavramı nasıl bir etkiye sahiptir?

İnsanların günlük yaşam faaliyetlerinde zaman kavramı nasıl bir etkiye sahiptir?

İnsanlar tüm hayatlarını zaman kavramına göre düzenlerler. Uyku saatlerinden, çalışma saatlerine kadar tüm hayatımız zaman kavramının kontrolü altındadır.

Günün anını gösteren saatler keşf edilmeden önce insanlar, yıldızlar, ay ve güneşin hareketlerine göre hayatlarını düzenlemeye çalışıyorlardı. Ayrıca doğada meydana gelen ve sürekli tekrar eden bazı olayları da zaman kavramını belirlemek için kullanıyorlardı. Örneğin; kar yağışı, ağaçların yaprak dökmesi gibi.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Saatin keşfiyle beraber zaman kavramı daha belirgin bir şekilde hayatımız kontrol etmeye başladı. Günlük aktivitelerimizin neredeyse tamamını zaman göre planlarız.

Her şeyden önce günü zamana bağlı olarak adlandırırız. Sabah, öğle, akşam gibi kavramlar zamana bağlı olarak belirtilir.

Genel olarak işe gitme vakti ve işten çıkma saati vardır. Mesai olarak adlandırılan çalışma saatleri tamamen zamana göre belirtilir.

 

Yemek yeme saatleri de zaman kavramına göre belirlenir. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği, akşam yemeği hepsi zaman kavramıyla belirlenir.

Tatil dönemleri de zaman kavramıyla belirlenir. Bizim için hafta sonları okulun tatil olduğu zamanı belirtir. Yaz mevsimi ise yine pek çok kişi için tatil dönemini ifade eder.

Namaz vakitleri, oruç açma- iftar ve tutmaya başlama-sahur vakitleri ve dönemleri tamamen zamanın kontrolü altındadır. Hac ibadeti, ramazan ve kurban bayramları, milli bayramların hepsi zamana göre düzenlenmiştir.

Doğum günleri, belirli anma ve yas dönemleri yine zaman kavramıyla ifade edilir.

Dolayısıyla zaman kavramı, doğumdan ölüme kadar hayatımızın her dönemini ve günlük yaşantımızın her anını kontrol eden bir kavramdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir