İnsanların doğal ortamı değiştirip ondan yararlandığı durumlara çevrenizden örnekler veriniz.

İnsanların doğal ortamı değiştirip ondan yararlandığı durumlara çevrenizden örnekler veriniz.

Yaşadığım yer olan İstanbul doğal ortamı değiştirip ondan faydalanma konusunda oldukça fazla örnekler içeren bir kenttir.

Sadece İstanbul değil insanların her yerde ve herhangi bir sebeple yaptığı tüm yapılar toprak kazılarak temel atmayla inşa edilir. Bu yüzden tüm yapı türleri; binalar, yollar, köprüler, barajlar, kanallar ile su, telefon, elektrik hatlarının yeraltına döşenmesi doğal ortama müdahaledir. Su çıkarmak için kuyular açılması, yerleşim alanları açmak için ağaçların kesilerek ormanların yok edilmesi de doğal ortama müdahaledir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Ormanların tahribi ile yerleşim alanları inşa edilen çok fazla yer var İstanbul’da. Yine İstanbul’un iki yakasını birbirine bağlayan köprüler, deniz altında inşa edilen Marmaray ve Avrasya tüneli, Metro ve tramvaylar ile en son inşa edilen İstanbul havalimanı doğal ortamı değiştirip faydalanmaya örnek olarak verilebilir.

Bu tip durumlara diğer bir örnek de barajlardır. Elektrik üretmek için ülkemizde akarsular üzerine yüksek gövdeli barajlar yapılmakta. Bu barajların yapımında yerleşim yerleri devre dışı bırakılabiliyor. Eğer planlanan baraj alanı içinde yerleşim yeri varsa ki genelde  bunlar köyler olur bu köyler planlı bir şekilde farklı yere taşınır. İnsanlar elektrik üretimi için yıllardır yaşadıkları köyü, evleri bırakıp farklı yerlere göç etmek zorunda kalır. Hatta bazen tarihi eserler, tarihi yapılar bile gözden çıkarılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir