İnsanların çok fazla para ödeyip sanat eserlerine sahip olmak istemelerinin sebebi ne olabilir?

İnsanların çok fazla para ödeyip sanat eserlerine sahip olmak istemelerinin sebebi ne olabilir?

Tarih boyunca sanat dalları, sanatçılar ve sanat eserleri bir statü göstergesi olarak benimsenmiştir. Pek çok hükümdar sanatçılarla dostluk kurarak onları himayesi altında tutmuştur. Aynı şekilde eserlerine beklenen değeri vermiştir. İnsan var oluşundan beri güzeli arama, bulma ve güzeli sevme güdüsüne sahip olmuştur. Sanat ise başlı başına estetiği konu edinmektedir.

Güzelliğin göreceli oluşu da sanatçılara ve eserlerine olan ilgilerin çeşitlenmesinde önemli rol oynamıştır. Güzele, güzelliği sahip olmanın verdiği tatmin, kişiyi diğerlerinden ayırmada önemli bir etken olduğu için değerli bir sanat eserine sahip olmak, güzelliğe sahip olmakla eşdeğer görülmektedir. Kişi bu sanat eserine sahip olmakla kendinin diğer insanlardan ayrıldığına onlarından daha üstün konuma geldiği yanılgısına kapılabilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sanat eserlerinin değeri günümüzde parasıyla ölçüldüğü için pahalı bir eser daha iyi bir eser olarak değerlendirilmektedir. Paha biçilemez eserler olarak görülenler ise müzelerde muhafaza edilir. Kişi, zenginliğiyle övünmek için de bir sanat eseri satın alabilir. Söz gelimi, bir tabloya vermiş olduğu dolarları gururla söyleyerek buna değecek bir güzellik satın aldığını duymak ister karşısındakinden.

İnsanların çoğunda özel olma, biricik olma ihtiyacı kendini gösterir. Herkes bu ihtiyacı tatmin etmek için farklı yöntemler geliştirir. Kimi insanlar da bu tek olma ihtiyacını karşılamak için sanat eserlerine sarılabilir. Çok para ödeyerek sahip oldukları bu eserler onlara kendilerini değerli hissettirir. Bazen de kişi baktığında kendini iyi hissettiği için sanat eseri alabilir. Esinlendiği için ya da o eserde kendine dair izler bulduğu için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.