İnsanların birbirinden farklı olan özelliklerine örnekler veriniz.

İnsanların birbirinden farklı olan özelliklerine örnekler veriniz.

İnsanların birbirlerinden farklı olmaları bazen doğuştan getirdikleri bazen de hayat içerisinde var olurken kazandıkları şeylerdir. Bizleri birbirinden farklılaştıran özelliklerimizden birisi doğuştan yaratan Allah’ın bizlere sunmuş olduğu fiziki özelliklerimizdir.

Fiziksel özelliklerimiz insanların birbirinden ayıran özellikleridir. Örneğin; saçımızın rengi, gözlerimizin rengi, yüzümüzün duruşu, hatlarımızın belirginliği, burnumuz, el ve ayaklarımız aynı olsa bile boyumuzun uzunluk ve kısalığı tarzı şeyler farklılık göstermektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsanların karakterleri birbirinden farklıdır. Etrafımıza baktığımızda bazen çok kötü karaktere sahip olan; yalan söyleyen, dolandırıcılık yapan, insanları sürekli kırmak için çabalayan kişiler görebiliriz. Bunun dışında; çok iyi niyetli olan, cömert olan, merhametli olan insanlara da görebiliriz. Bu da insanların birbirinden farklı olduğu özelliklerdendir.

İnsanlar doğuştan aynı duygulara sahip olsalar da bazen bazı kişilerde bu duyguların yaşanış şekilleri, az ya da çok olarak değişebilmektedir. Etrafımızdaki insanlara baktığımızda bazılarının daha çok duygusal olduğunu görebiliriz. Bazılarının ise daha sert yapılı olduklarından çok fazla alamadıklarını da görebilmekteyiz. Bu da insanların duygularının ortak olduğu fakat duyguları yaşayış şekillerinin etki boyutunun farklılaştığını bizlere gösterir.

Yine insanlardaki farklılıklara verilebilecek örneklerden birisi; doğuştan bizlere verilmiş olan ten renklerimizdir. Etrafımıza baktığımızda bulunan iklim şartlarına göre insanların ten renklerinde farklılaşma olduklarını görmekteyiz. Dünya üzerindeki her bir millet farklı bir dil yapısına, farklı bir ten yapısına sahiptir. Dillerde yaşanan farklılaşma insanların birbirinden ayıran özelliklerdendir.

Şunu unutmamak gerekir ki; ne kadar fiziki olarak, dil olarak, ten yapısı olarak insanların birbirinden farklı olduğunu görsek bile duygu yönüyle ve kişinin insani kavramlar yönüyle ortak olduklarını unutmamak gerekir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın