İnsanların acil servis numarasını gereksiz arayıp meşgul etmemeleri için neler yapılabilir?

İnsanların acil servis numarasını gereksiz arayıp meşgul etmemeleri için neler yapılabilir?

Ülkemizde kullanılan acil servis numarası olan 112, kaza, yaralanma, arama kurtarma ve daha birçok acil durumda aranmaktadır. 24 saat ücretsiz olarak sunulan bir servis olduğu içinde kötü niyetli ve bilinçsiz insanlar bu telefon numaralarını gereksiz olarak arayıp, acil servis hattını meşgul etmektedir. Bu durum insanların canına mal olabilecek kadar hassas bir konudur. Bu nedenle 112 acil servis numarasının ve diğer acil servis numaralarının gereksiz yere aranmaması için topluma bilgilendirme yapmakta fayda vardır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Öncelikle bu konu bilgisizlikten kaynaklandığı için topluma kamu spotu gibi reklamlar ile bilgilendirme yaparak, bu davranışın nelere sebep olduğunu anlatmak gerekmektedir. Konunun önemini anlamaları için bu kişilerin hastane ortamlarını ve acil servis ortamlarını görmeleri sağlanmalı, bir süre buralarda durma zorunluluğu getirilerek, durumu anlamaları sağlanmalıdır.  Yine halka açık ve ücretsiz olarak yapılacak konferanslarla da halk bilgilendirilebilir.

 

Tabi ki reklam ve konferanslar bu hataları tamamen caydırıcı nitelikte olmayacaktır. Bu gerçekten büyük bir suçtur ve caydırıcı olması için muhakkak cezai işlem yapılmalıdır. Acil servis numaralarını gereksiz arayanlar aynı gün içinde tespit edilerek, cezai işlemlerinin başlatılması önemlidir. Belki ilk birkaç arama da uyarı yapılabilir ancak sonrasında nasıl bir cezanın verildiği taraflarına muhakkak bildirilmelidir. Bu kusurlu hareketi tekrar edenler için büyük ve caydırıcı cezalar verilmelidir. Acil servis numaralarını arayanların işlediği suçun ne kadar büyük olduğunu göstermek adına, bu kişiler ile ilgili haberler kamuda yayınlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir