İnsanlar neden gözlük kullanır?

İnsanlar neden gözlük kullanır?

İnsanların gözleri günlük hayattaki  bilgisayar ve telefon ekranına çok maruz kalmakta. Bu ve genetik faktörler, sabit noktalara uzun süre bakmak zorunda kalma gibi nedenlerden dolayı zamanla görme kaybı yaşayabilir. Bunun neticesinde de doktor reçetesiyle belirlenen derecelerde gözlük kullanımına başlayabilirler.  Gözlük kullanımına sebebiyet veren miyop (uzağı görememe astigmat (bulanık görme) hipermetrop (yakını görememe ) gibi hastalıklar mevcuttur.

Gözlük kullanımının belirli bir yaşı yoktur. Görme bozukluğu, baş ağrısı, gözlerde ağrı gibi şikayetleri bulunan insanlar bir göz doktoruna başvurmalı, bunun sonucunda gözlük kullanması istenirse doktorun tavsiye ettiği şekilde gözlüğü kullanmaya başlamalıdır. Genelde göz hastalıkları ergenlik dönemine kadar belirli bir hızla ilerlerken ergenlik döneminden sonra yavaşlamaya geçer. Tabi bu durum herkes için geçerli olmayabilir. Gözlük ihtiyacı olduğu halde kullanmamak insanın hayatını olumsuz yönde etkiler.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Örneğin görme bozukluğu yaşadığı için insani ilişkileri zayıflar, ciddi derecede baş ağrısı çeker, yürüme de ve hareket etmede zorlanır. Bu nedenle  gözlük verilen kişilerin doktor tarafından belirtilen şekilde gözlüklerini kullanmaları gerekir. Yine doktorun belirlediği periyotlarla kontrollere gidip gözlük derecesi ölçtürülmeli bunun neticesinde numaralarda bir değişiklik varsa gözlük camları yenileriyle değiştirilmelidir. Böylece uygulanan tedavinin daha faydalı olması sağlanmış olur.

Gözlerimiz bize dünyayla iletişim kurmada büyük fayda sağlayan bir organımızdır. Bu bedenle bu değerli organımızın tedavi ve bakımını ihmal etmeden yukarıda belirttiğimiz şekilde yapmamız gerekir. Son olarak ister gözlük kullansın ister kullanmasın tüm insanlar günlük hayatta gözlerini yoracak davranışlardan kaçınmalılardır. Örnek vermek gerekirse uzun süre bilgisayar ve televizyon ekranına bakmamaları, ya da kitap ve dergi gibi şeyler okurken, ders çalışırken ortamın ışığına, metnin göze olan uzaklığına dikkat etmeleri gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir