İnsanlar Evlerinde veya Bahçelerinde Neden Bitki Yetiştirirler?

İnsanlar Evlerinde veya Bahçelerinde Neden Bitki Yetiştirirler?

Bitkilerin her birinin çeşitli faydaları vardır. Bazı bitkiler hastalıkların tedavisinde kullanılırken, bazıları beslenmemize yardımcı olur, bazıları ise fiziksel özellikleri sayesinde bulundukları ortamı nemlendirirler ve yaptıkları oksijen salınımı ile beynimize giden oksijen miktarını artırarak daha zinde olmamızı sağlarlar.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Günümüzde plansız kentleşme, tarım ilaçları, doğal kaynakların yok edilmesi gibi nedenlerden dolayı beslenmemiz için önem arz eden gıdaların büyük çoğunluğu organik değildir. Bunun yanı sıra vücudumuz için uzun vadede hastalık yapıcı maddeleri barındırırlar. Saydığımız bu nedenler, organik sebze ve meyveye ulaşma şansımız azaltmaktadır. Buna bir çözüm olarak daha sağlıklı besinler tüketme ihtiyacımıza çözüm olarak evlerimizde ya da bahçelerimizde çeşitli bitkiler, ağaçlar, meyve ağaçları yetiştirmekteyiz.

 

İnsanlar, rahatlamak ve huzurlu, mutlu hissetmek istediklerinde bitkilerin, ağaçların çoğunlukta olduğu alanlara giderler. Buralarda bolca bulunan bitkiler ve ağaçlar kötü havayı soluyup temiz oksijen ürettiklerinden dolayı ve etraflarına yaydıkları güzel kokulardan dolayı hem daha mutlu, huzurlu ve dinç hissettirirler hem de daha yaratıcı olmamızı sağlarlar. İş, okul vb. nedenlerden dolayı evlerimizden uzaklaşıp bu tarz yerlere gitmemiz her zaman mümkün olmadığı için bu tarz huzur verici ortamları kendi çabamız ile oluşturup hem daha huzurlu, mutlu hissetmemizi hem de daha yaratıcı olmamızı sağlamış oluyoruz.

 

Bitkilerin bir diğer faydası ise evimizde bulunan radyasyonu emerek daha sağlıklı bir ortam oluşturmalarıdır. Kullandığımız elektronik cihazlar; televizyonlar, cep telefonları, ampuller ile sokaklarımızda bulunan baz istasyonları radyasyon yaymaktadırlar. Elbette hepsinin yaydığı radyasyon oranı birbirinden farklı olmasına rağmen elimizden geldiği kadar evimizde, bahçemizde yetiştirdiğimiz bitkiler sayesinde bulunduğumuz ortamdaki radyasyon oranını azaltabiliriz. Bunlara örnek olarak aşağıda yer alan bitki türlerini verebiliriz.

  • Kaktüs
  • Sarmaşık.
  • Aşk merdiveni.
  • Kurdele çiçeği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir