İnsanlar birbirleriyle neden kavga ederler?

Sizce insanlar birbirleriyle neden kavga ederler?

Ülkemizde ve dünyada topluluklarda insanlar arasında anlaşmazlıklar olabilmektedir. Kuşkusuz bu anlaşmazlıklar psikolojik nedenlerden ve diğer faktörlerden meydana gelebilmektedir. Zamanla bu anlaşmazlık sözlü veya fiziki olacak şekilde kavga dönüşmekte ve ortaya olumsuz tablolar çıkmaktadır. Hal böyle olunca insanların birbiriyle kavga etme nedenleri başlıklı birçok araştırma yapılmaktadır. Ortaya çarpıcı sonuçlar çıkmaktadır. Araştırmacı yaklaşımdan ziyade kişisel görüşler baz alınarak farklı nedenler ortaya konulabilir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsanların birbiriyle kavga etme nedenleri arasında alınganlık, ekonomik, iletişim eksikliği, nefret, psikolojik, haksızlıklar, özgüven problemi, dışlanma gibi nedenler kavga etmelerine neden olabilmektedir.

Alınganlık Durumu

Alınganlık kavgaların başlıca sebeplerinden biri olabilmektedir.  Özellikle çevremizde alıngan olan kişilere karşı göstereceğimiz iletişimi daha ince seçmeli ve o şekilde hareket etmeliyiz.

Ekonomik

Ekonomik sebepler insanların birbiriyle kavga etmeleri için en büyük neden olarak görülmektedir. Ülkemiz ve dünyada yaşanan ekonomik sorunlar insanların psikolojini bozmakta ve daha sinirli olmalarını sağlamaktadır. Ekonomik kaygılar bireyin en çok üzerine düştüğü konulardan biri olduğundan bu tip kişilere karşı daha sıcak davranılması olayların büyümesini engellemektedir.

 

İletişim Eksikliği

Kuşkusuz günümüzde en çok karşılaşılan problemlerin başında iletişim eksikliği gelmektedir. Bireylerin birbiriyle kurdukları iletişimde zaman zaman yanlış anlaşılma ve eksik anlatma kavgalara neden olmaktadır.

Nefret

Tanıdığınız bir kişiye duyulan nefret ile tanımadığınız bir kişiye duyulan nefret birbirinden ayrıdır. Zira uzak gördüğünüz kişiye karşı nefret duyulması iletişim problemi yaratacak ve kavganın nedenlerinden biri olacaktır. Herhangi bir kişiyle konuşmadan önce ona karşı ön yargı ile yaklaşmamak son derece önemlidir. Bu sayede hem nefretin hem iletişim problemin hem de kavganın önüne geçilmesi sağlanacaktır.

Psikolojik

Kavgaların en büyük problemlerinden biri de psikolojik sorunlardan. Kişi o an ekonomik anlamda bunalımda olabilir veya bir başka kişiyle tartışmış da olabilir o an duymak istemediği bir sözü duyunca bir anda alevlenebilir ve kavga etmeye başlayabilir. Sinirli olan ve içine kapanık olan kişilere karşı mutlaka dikkatli iletişim kurulması gereklidir.

Haksızlıklar

Kavgaların en önemli sebeplerinden biri de haksızlığa uğramaktadır. Haksızlık insanoğlu için büyük bir darbedir. Bazı kişiler uğradıkları haksızlıkları içine atarken bazı kişiler kavga ile dışarı vurabilmektedir.

Özgüven Problemi

            İnsanların birbiriyle kavga etme nedenleri arasında özgüven problemi gelmektedir. Özgüven problemi yaşayan insanlar kendilerini doğru şekilde ifade edemeyebilirler. Bu sebep den ötürü ortaya çıkan iletişim problemi kavgaya zemin hazırlayabilmektedir.

Dışlanma

Ne yazık ki toplumlarda en çok karşılaşılan problemlerin arasında dışlanma gelmektedir. Toplum içerisinde dışlanan kişi psikolojik bunalıma girmekte ve sinirlilik hali ortaya çıkmaktadır. Bu hal sayesinde kişi tepkisini dışarıya kavga olarak vermekte ve istenmeyen problemler yaşanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir