İnsanlar arasındaki bireysel farklılıklara saygı olmamasından toplum nasıl etkilenir?

İnsanlar arasındaki bireysel farklılıklara saygı olmamasından toplum nasıl etkilenir? Düşüncelerinizi yazınız.

Her insan doğuştan ortak ve farklı özelliklere sahip olarak dünyaya gelirler. Bu ortak ve farklı özellikler aslında kişilerin birbirinden hem ayrıldıkları hem bir araya geldiklerini gösterir. Her bir farklılık tabiaatımız da yani yaratılırken oluşturulan fıtratta var olan bir durumdur.

İnsanın kişiliğinden kaynaklanmayan, doğuştan gelen fiziki bir özelliğinin farklılığından dolayı toplum içerisinde zor durumda bırakan karşı tarafı yaşama hakkına engel olan bir durum olmuş olur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsanlar eğer bireysel farklılıklara saygı duymazlarsa, toplum içerisinde yozlaşma başlar. Bireysel farklılıklara saygı duyulmadığı ortamlarda çatışmalar gün yüzüne çıkacaktır. Her toplumda var olması gereken eşitlik kavramı bir süre sonra unutulacak; kişiler farklı oldukları için insan oldukları unutularak yargılanmaya başlanacaktır.

Elinde olmadan bir doğuştan gelen farklılıklarından kaynaklanan sebeplerden dolayı var olduğu bölgede dışlanan kişiler bir süre sonra kendilerini kötü durumda hissedecek, kendilerine zarar verebilecek duruma gelebilirler.

Bunun tam tersi bu kişiler içleri nefretle dolarak başkalarına zarar verecek konuma da gelebilirler. Bu yüzden bulunduğumuz ortamda insanları dışlamak yerine onların farklılıklarının sebeplerini anlayıp, anlayış gösterebilmek aynı ortamda onlarla var olabilmenin yollarını aramak önemlidir.

Bunlardan biri engellilerdir. Engellilerde dünyaya geldiklerinde değilde sonradan bir engele kazanmış olan insanlar olabilir. Bu kişinin kendisinden kaynaklanmayan yapmış olduğu bir hatadan ya da geçirmiş olduğu bir kazadan da kaynaklanabilir.

Sırf kişi bir engele sahip ve bizden farklı diye o kişiyi dışlamak ve onu hor görmek ona gerçek hayat içerisinde bir görev vermemek ya da toplumsal hayatta onun varlığını kısıtlamaya çalışmak onun hakkına yapılmış olan ve en kötü saldırı olmuş olur.

İnsanlar olarak bu dünya yaşıyorsak bizimde bir gün farklılığımızdan dolayı bir sıkıntı yaşayabileceğinizi düşünerek bu tarz insanlara daha saygılı olmak ve saygı duymak zorundayız.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın