İnsanın zayıflık değerlerini kaldırarak değerlerini yeniden kurması gereği, onun yaşamsallığına güç kazandırır mı?

İnsanın zayıflık değerlerini kaldırarak değerlerini yeniden kurması gereği, onun yaşamsallığına güç kazandırır mı? Örnekleyiniz.

Bunu en güzel anlatan felsefeci, F.Nietzche’dir. F. Nietzsche,“Böyle Buyurdu Zerdüşt” adlı eserinde hayatı zenginleştirip, yükseltmeyen her değeri kaldırır. Nietzche’ye göre, gücü, hayatın anlamı en büyük erdemi olarak görürken zayıflığı ise insanın en büyük kusuru olarak görmektedir. Nietzsche var olanlara, etkinlik halinde bulunanlara ya da mücadele içinde bulunanlara güç istenci demiştir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Nietzche, ahlakın temelinde yatan ve hayatı zayıflatan duygulardan arınmak gerektiğini iletir ve karşı durur. Hayat yolunda bu terk ediş güce ulaştırır. Çünkü yaşanılacak her güçlüğe karşı direnecek güç insanın içindedir. İnsanın kendine güvenmesi, gücünü kendinde araması gerekir. Bu da insanını yaşamsallığına güç kazandırır.

Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; bir insan tembel ve uyuşuk olabilir. Ancak bu kötü huylarını çalışkanlık, gayret ve başarıyla değiştirdiğimde kendi asıl gücünün farkına varabilir ve bu uğurda daha fazla çaba harcayabilir. Dolayısıyla meslek etiği ilkelerinden ve sahip olunan ahlak kurallarından taviz verilmeden ilerlemek ve bu uğurda çalışmak insana her zaman gücü ve başarıyı getirecektir. Buradaki asıl nokta, insanın bunları başarırken tercih edeceği yöntemler ve izlediği yollardır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir