İnsanın hayattaki amacı ne olabilir?

İnsanın hayattaki amacı sizce ne olabilir?

İnsan, Allah’ın yeryüzünde yaratmış olduğu en şerefli mahluktur. Çünkü insan akıllı ve düşünen bir varlıktır. Akıllı ve düşünen olmasından dolayı hayattaki amacını ve hedefini en güzel şekilde anlayabilecek tek varlıktır. Allah, abes iş işlemez. Yarattığı ve yaptığı her şeyin bir sebebi vardır. İnsanın da hayatta bir amacı olması gerekir.

İnsanın hayattaki amacı bir değil birden fazladır. Öncelikle bir kul olan insan Allah’ın emir ve yasaklarına uymalıdır. Allah’ın emir ve yasaklarına uyarak hayatını güzel bir şekilde yaşamalıdır. Hayatını güzel yaşayarak insanlar ahiretlerini kurtaracaktır. Kur’an-ı Kerim’de belirtildiği üzere hayat bir oyun ve oyalanma yeridir. Hayattaki her şey geçicidir. Geçici olan hayat günümüzde en fazla yaklaşık olarak 100 yıl sürmektedir. Gerçek hayat ölümden sonra başlayacak. Ahiret hayatı sonsuzdur. Sonsuz olan hayatı kazanmak ancak geçici hayatı güzel değerlendirmekle mümkün olacaktır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kısa süren bu dünya hayatında yaşanan olayların imtihan olduğunu bilmek ve ona göre hassas yaşamak gerekir. Hayatta yaşananları Allah görmektedir. Allah, insanları bu dünyada yapacakları ile cennet veya cehennemi kazanmakla görevlendirmiştir. Hayatın amacı yüce yaratıcımızı tanıyarak, O’nun (cc) Kur’an-ı Kerim’de gösterdiği yoldan yürüyerek doğruyu ve yanlışı görerek hayatını yaşamalıdır. Doğruyu seçerek sonsuz hayatını cennete çevirmelidir. Hayat, geçici olduğundan güzel yaşayarak, hayırsever olmak, devamlı iyilik yapmak, canlılara karşı merhametli olmak, insanlara karşı iyi ve güvenilir olmak gerekir. Allah’a itaatkar olmak ve ona göre yaşamak hayatın amacıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir