İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.

Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” sözünü kişisel hak ve özgürlük bağlamında değerlendiriniz.

Milletin bir araya gelerek oluşturduğu devlet, içinde barındırdığı tüm insanlara karşı sorumludur ve toplumun her türlü ihtiyacını karşılamakla yükümlüdür. Dolayısıyla devletin varlığından söz edebilmek için, devleti oluşturan toplumun güçlü bir konumda olması gerekir. Bu durumda Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” sözü, alınabilecek en ideal örneklerden biridir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki; devlet, milleti için vardır ve milletin huzuru, refahı ve toplum içinde birlik ve beraberliğin olması için devlet mekanizmalarının doğru bir şekilde işlemesi gerekir. Bu mekanizmalar, hak, adalet, hukuk, özgürlükler ve barış olarak sıralanabilir. Bazı durumlarda devletin bekası, toplumun huzuru ve güvenliği için devletin otoriter yüzüyle karşılaşılsa dahi asıl olan devletin varlığıdır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Ancak; devlet, her ne olursa olsun topraklarında yaşayan insanları birlik içinde tutmaya çalışmalı ve tüm kesimleri kucaklayıcı bir politika yürütülmelidir. Devlet sert ve otoriter yüzünü gösterdiği gibi şefkat ve merhametli yüzünü de insanlara göstermeli ve yapıcı olmalıdır. Bu nedenle devleti yöneten devlet adamları her zaman daha dikkatli olmalı ve karar verirken çok hassas terazilere koyarak kanunları çıkartmalıdır. Vatandaşa kaşı merhametli ve güler yüzlü tavırlar sergileyen devlet adamları toplum içinde daha fazla sevgi görmüş ve daha çok desteklenmiştir.

Halkın refahı ve mutluluğu ne derce çoksa devletin de ileri medeniyetler seviyesine çıkması o kadar çabuk ve hızlı olur. Devletin ayakta kalması ve uzun yıllar yaşaması ancak milletin huzur içinde yaşayabilmesinden geçer. Halkın hak ve özgürlükleri ne kadar çok korunursa, devlet profili de o denli güçlü görünür ve bağımsızlık yolunda daha emin adımlar atılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir