İnsan, “Ben kimim?” sorusuna bilim ve din açısından nasıl cevaplar verebilir?

İnsan, “Ben kimim?” sorusuna bilim ve din açısından nasıl cevaplar verebilir?

Bilim açısından insanın kim olduğu sorusuna fiziksel ya da fizyolojik özellikler ile cevap verilebilir. Kalp hastalığı olan, 1.75 boyunda, siyah saçlı, yeşil gözlü bir erkek olmanız, bilim açısından kim olduğunuzun az çok tanımıdır. Örneğin biyolojik olarak bir insanın 9 ay 10 gün anne karnında gelişip dünyaya gelmesi, daha sonra beslenerek fiziksel gelişimini sürdürmesi gibi gelişmeler bilimsel veriler ışığında açıklanmıştır.  Cisimlerle ilgili tanım yapmanın kolaylığı da buradadır. Gözle görüleni tanımlamak her zaman daha kolaydır ve elde edilen araştırmalar ve deneysel çalışmalar bu tür bilgileri kanıtlar.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ancak “Ben kimim?” sorusuna dini açıdan cevap vermek bu kadar kolay değildir. Din açısından ise bu kadar keskin sınırları olan, tanımı yapılabilecek, anlatımı kolay bir açıklama yoktur. Bunun sebebi de bilimin aksine dinin ruhu da kendine malzeme edinmesidir ve bu da tıpkı Tanrı gibi tanımı yapılabilecek bir şey değildir. Metafiziğe göre bunların ikisinin de ne olmadığı söylenebilir fakat ne olduğunu söylemek imkansızdır. Din açısından daha çok “ruh ve akıl” kavramları üzerinden gidiler çeşitli tanımlar geliştirilmiştir. Halbuki ruh ve akıl gözle görülemez ve sadece hissedilebilir. Birçok semavi din ruhun ve aklın olduğunu yine semavi kitaplarda ki vahiyler ışığında açıklamaktadır.

Bu açıdan bilim ile dinin insanın ya da kişinin kim olduğunu tanımlamada oldukça farklı görüşlere sahip olduğunu söylemek doğru olacaktır. Dinin bununla ilgili ortaya atacağı fikirler çok farklı olacaktır çünkü dinden dine fikirler de değişmektedir, gözle görülemeyen bu ruh kavramıyla beraber din için tanım yapmak iyice zorlaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.