İlk öğrendiğiniz dualar hangileridir?

İlk öğrendiğiniz dualar hangileridir?

Çevremdeki büyüklerimin okuduğu ve benim farkında olmadan ezberlediğim yemek duası vardı.

Her yemekten önce soframızda okunduğundan ezberlemiştir. Bunların dışında ilk öğrendiğim dua; İhlas suresiydi. Kısa bir süre olduğundan ezberlemem kolay olmuştu.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsan, aciz bir varlıktır. Allah tarafından yaratılmış olan biz insanların gücü her şeye yetmez. Gücümüz, kuvvetimiz ve irademiz sınırlıdır. Allah’ın (cc) ise gücü, kuvveti ve iradesi sınırsızdır. Her şeye gücü yeter. Ol dediği an oluverir. İnsanın hayatında bazen aşamadığı sorunlar ve sıkıntılar olur. Bu sorun ve sıkıntıları ancak dua ederek aşabiliriz. İnsan psikolojisinde kendinden daha güçlü bir şeye dayanma ve sığında güdüsü vardır. Allah, her şeyden daha güçlü olduğundan dayanılacak ve sığınılacak en doğru mercidir.

 

Anne babalar çocuklarını hayata hazırlarken ona gerekli olacak her şeyi öğretmektedir. Zorluklar, sıkıntılar, korkular ve musibetler anında ne yapması gerektiğini anne ve babalar çocuklarına mutlaka öğretir. İnsanlar çocukken ne verilirse onu alır ve zihnine kaydeder. Şimdilerde yetişkin olan birçok kişi çok sayıda dua bilir. Fakat bu duaları ne zaman ve nasıl ezberlediğini bile bilmez. Çünkü çocuklar anne veya babalarının onlara okudukları duaları farkında olmadan ezberler.

Özellikle geceleri korkan çocuklar annelerinin kucağına sığındıklarında anneleri onlara bazı dualar okur. Yattım sağıma, döndüm soluma diye devam eden duayı hemen hemen herkes ezbere bilir çünkü annelerimiz bizleri yatağa yatırdığında onu okurlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.