İlk Müslümanlar kimlerdir? Söyleyiniz.

İlk Müslümanlar kimlerdir? Söyleyiniz.

Peygamber efendimize ilk vahiy geldiğinde çok korkmuştu. Endişe ve heyecanını teskin eden ve onu rahatlatan kişi eşi Hz. Hatice’dir. Hatice Annemiz, Peygamberimizin akrabasını görüp gözettiğinden, fakire ve işini görmek ten aciz olanların yardımına koştuğundan, misafire en iyi şekilde ikram ettiğinden ve Allah’ın kendisini mahzun etmeyeceğinden bahsetti. Peygamberimizin peygamberlik süresince en fazla desteği gören ve bana kim inanır ki yaklaşımına ben! Diye ortaya çıkarak Müslüman olan kişi, Hz. Hatice Annemizdir. Hazreti Hatice, ilk Müslüman olan kişidir.

Peygamberimiz, yaşadığı tabloyu anlatıp paylaşımda bulunduğu dert ortağı eşinden sonra en yakın arkadaşı ve dostu Ebu Bekir’e gitti. Durumu ona da anlattı. Dostu ve arkadaşı olan Ebu Bekir de hemen bu yeni dini kabul etti. Zira o da ömründe hiç puta tapmamış bir insandı. Peygamberimiz ile aynı zikri ve fikri taşıyan biriydi. Hazreti İbrahim’in dininden olan Haniflerdendi.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Peygamberimiz, eşi Hatice Annemiz ile birlikte yeni inen dinin kuralları gereği namaz kılmaya başlamışlardı. İslam’ın açıktan tebliğ emri daha gelmediğinden ötürü, davet dar çerçevede yapılıyordu. Yakın arkadaşları ile akrabalarına yapılan bu davet gizli tutuluyordu. Peygamberimiz, amcası Ebu Talip maddi açıdan çok zor durumda olduğu için diğer amcası Abbas ile beraber, Ebu Talibin evlatlarının bakımlarını üstlendiler. Bundan sebep Hazreti Ali de peygamberimizin evinde kalıyordu.

Küçük Ali de peygamberimiz ve eşinin yaptığı namaz hareketlerinin ne olduğunu sorar. Peygamberimiz de ona durumu anlatır. O da hemen Müslüman olmak ister. Babası Ebu Talibin nasıl tepki vereceğini anlamak adına sormak için izin ister. Daha oradan ayrılmadan vazgeçer ve Müslüman olur. Kendisinin doğumunda Allah’ın babasına sormadığı üzerine bu kararı aldığını söyler. Azat ettiği halde kendisini bırakmayan kölesi Zeyd Bin Harise de hemen Müslüman olanlar arasında yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.