İlgi duyduğunuz bir spor dalı hakkında araştırma yapınız.

İlgi duyduğunuz bir spor dalı hakkında araştırma yapınız.

 

  • Tenis sporuna ilgi duyuyorum ve bu sporun yapmak istiyorum. Bunun için yaptığım araştırmalara göre tenis, iki kişi arasında ya da ikişer kişilik takımlar arasında top ve raketle oynanan bir spordur. Kortta oynanır. Rakipler, kortun ortasında gerili bulunan ağın üzerinden rakibinin sahasına atmaya çalışırlar. Kurallar çerçevesinde en fazla puanı alan kişi oyunu kazanır.
  • İlk olarak Ortaçağ’da oynanmış bir oyundur. O dönemlerde Fransa’da elle oynanmıştır. İngiltere’de 1800’lü yıllarda günümüzde oynandığı şekliyle oynanmaya başlamıştır. İngiltere’den tüm dünyaya yayılmıştır. Kort dikdörtgen şeklindedir. Çift şeklinde oynana oyunlar için kortun ebatları 10,95 m genişlik ile 23,77 metre uzunluğundadır. Teker rakiplerin oynadığı oyunlar için ise 8,23 metre genişlik ile 23,77 metre uzunluğundadır.
  • Servis atan ve servis karşılayan şeklinde 2 başlangıç pozisyonu bulunan tenis sporunda, setlerin başlangıcındaki ilk oyunda ve sonrasındaki her iki oyunda oyuncular yer değiştirir. Servisi atan kişi, orta çizginin sağından atar. Karşılayacak kişinin de çapraz durup topu karşılaması gerekir. Servisteki temel kural, topun ortadaki ağa değmeden rakibin sahasındaki kutuya en fazla iki denemede isabet ettirilmesidir. Böylece top oyuna sokulmuş olur. Servisi atan oyuncu bunu yapmadığında çift hata yapmış olur ve böylece puan kaybeder.
  • Sporun kurallarına göre 4 sayı alan kişi oyunu, 6 oyunu kazanan kişi seti, 3 setin ikisini veya 5 setin 3’nü kazanan kişi maçı kazanmış olur. Kazanan sporcunun puanları 15’in katları olarak artar.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 Oy, Ortalama: 4,57 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir