İletişimde nezaketin önemiyle ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

İletişimde nezaketin önemiyle ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

İnsanların size nasıl davranmasını istersiniz? Kibar, saygılı, nazik, hoş görülü öyle değil mi? Her hangi bir resmi kurumda işinizi yaptırırken, alışveriş yaparken, yolda yürürken ya da trafikte saygı ve nezaket içeren tavırlar hoşumuza gider.

Peki siz nasıl davranıyorsunuz? Hayatınızda karşılaştığımız insanlara, her sabah gördüğünüz esnafa ‘ Günaydın’ diyor musunuz? Biri size yardım ettiğinde teşekkür ediyor musunuz? Ya da birini istemeden bile olsa kırdığınızda özür diliyor musunuz?

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Görgülü insanların daha nezaketli oldukları doğrudur ancak görgü kurallarını bilmek sizi nazik yapmaz, sadece görgülü yapar, tıpkı pahalı kıyafetlerin sizi seçkin biri yapamayacağı gibi. Görgü kurallarını bilmek tabi ki önemli ama tavrınız ve davranış biçimlerimiz doğru olmadığı sürece insanlarla iletişimiz sağlıklı olmayacaktır. Yardım edin, teşekkür edin, rica edin, özür dileyin, selam verin kişiliğinizden bir şey kaybetmiş olmazsınız.

Nezaket bir düşünce biçimi ve hayata nasıl baktığınızın ve algıladığınızın şeklidir. Hayatımızın her alanında karşılaştığımız insanlara gerek davranışlarımız gerek konuşma üslubumuzla değer verdiğimizi gösteren bir davranış biçimidir. Nezaketli insan bencil değildir, kimseye statüsüne göre davranmaz. Çünkü karşısında ki insanın da kendisiyle aynı haklara sahip olduğunu bilir. Hangi konuda olursa olsun konuşma üslubunuz, davranış biçiminiz kendinize yapılması istemediğiniz şekilde olmamalı. Tüm ilişkilerde gerek özel gerekse iş hayatımızda nezaketi bir davranış biçimi olarak kabul ettiğimizde açamayacağımız gönül kalmayacaktır.

Nezaket bulaşıcıdır, size geri dönecektir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir