İletişimde elleri kullanmanın faydaları nelerdir?

İletişimde elleri kullanmanın faydaları nelerdir?

Araştırmada bedenimizin diğer bölümlerine kıyasla beyin ve ellerimiz arasında daha fazla sinir ağının olduğu ortaya çıkmıştır. Bu, beynimizden geçeni ellerimizin dışa vurduğu anlamına gelir. Bu yüzden beden dili içinde eller, en önemli organlarımızdır diyebiliriz.  Ellerimizi dışarda tutarsak iletişimimiz yok denecek kadar minimum orana düşmüş olur.

Ellerimiz karşımızdaki kişiye, duruma veya yere olan tavrımızı gösterirler. Ellerimizin duruşu, avuçlarımızı nasıl ovaladığımız, parmaklarımızla oynayış tarzımız,  iyi gözlemleyen herkese ne düşündüğümüzü, hissettiğimizi ve amacımızı söyler.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Birileriyle karşılaşmalarda, uğurlamalarda, bir anlaşma yapıldığında ellerimiz kendiliğinden  hareket eder, fark etmeyiz bile. Ama onlar söylemek istediğimiz her şeyi aslında o an söylemiş olurlar: Rahatsız, rahatlamış, mutlu, sinirli, kararsız, tedirgin. Başka bir ifadeyle her tür duygu ve düşünce ellerimizdedir.  Bu nedenle iletişimde ellerimizi çok doğru şekilde bilinçli olarak kullanmayı ve kontrol etmeyi bilmemiz ve öğrenmemiz gerekir.

 

Örnek vermek gerekirse, karşımızdaki kişiye otoritemizi ve baskınlığımızı göstermek için tokalaşırken elimizi hafifçe aşağı doğru çevirmek yeterlidir. Patronun kim olduğu bellidir artık. Çift elle tokalaştığımızda samimiyet, dürüstlük ve karşımızdakine derin hislerimizi göstermek isteriz. Siyasetçiler ve iş adamları bunu çok kullanırlar. Karşılıklı saygı ve eşitlik hissi oluşturmak istiyorsak başka biriyle el sıkıştığımızda ellerimizi dik pozisyonda ve karşımızdaki kişinin kullandığı güç ile aynı ayarda sıkmak yeterlidir. Örnekler çoğaltılabilir.

Tokalaşma gibi doğrudan temas dışında  karşımızdakiyle ya da karşımızdakilerle kuracağımız iletişimde el jestlerimiz iletişimimizi olumlamak ya da olumsuzlamak için çok önemli bir gösterge olmaktadır. Örneğin, avuçları aşağı dönük tutmak olumsuz, yukarı tutarak konuşmak olumludur.

Sessiz mesajlaşmanın en önemli göstergesi olan ellerimizle  karşımızdakinde istediğimiz her tür etkiyi yaratabiliriz. Söylenen sözle bilgileri iletirken, eller ile söylenmeyen düşünceler, duygular ve niyetlerimizi belli ederiz.  Bu nedenle karşımızdakini söz ve el hareketleri ile bir bütün olarak anlamayı ve kendimizi de aynı şekilde anlatmayı becerebilmek için en başta ellerimizle yaptığımız jestlerin ne olduğunun farkına varmamız yeterlidir. Böylelikle hem kendimize güvenimiz artar hem de doğru ve sağlıklı iletişimler kurmuş oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir