İletişim kurmakta başarılı olmanızı sağlayan özelliklerinizi söyleyiniz.

İletişim kurmakta başarılı olmanızı sağlayan özelliklerinizi söyleyiniz.

İletişim kurmak aslında bir yetenek işidir. Marifeti olan ve herkesin yapamayacağı bir iştir. Çünkü bir yerde iletişim varsa bir konuşan bir de dinleyen vardır. Ama herkes bunu başaramayabilir. Genellikle ya çok suskun olmayı tercih eder ya da konuşan kişiyi hiç dinlemeyerek çok konuşmayı tercih eder. Karşı taraf ile iletişim kurabilmenin ve kurulan bu iletişimde başarılı olabilmenin de belirli şartları vardır.

Yine kendimin kurduğu iletişim şeklini de düşündüğümde aklıma şunlar gelmektedir:

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın
  • Başarılı ve sağlıklı bir iletişim şeklinde karşı tarafın anlattıklarını can kulağı ile dinlemek gerekir.
  • Sağlıklı bir iletişimde kişi dinlenirken göz teması kurularak “senin ne söylediğini farkındayım ve seni ciddiye alıyorum” mesajı verilmelidir.
  • Kişinin söylediklerinin dinlenildiğinin en büyük göstergelerinden bir başkası da söylenenlere yönelik olarak soru yöneltmek ya da konuyu anladığına dair birkaç kelime sarf etmektir. Bu boşu boşuna o kişiye dinleme durumunda olmadığını gerçekten o kişiyi dinlediğini ve sözlerine değer verdiğini gösterir.
  • Bir önceki madde ile bağlantılı olarak başarılı bir iletişimin önemli basamağı da dinlediğini karşı tarafa gösterilmesi yani önem verildiğinin hissettirilmesi dir. Böyle bir ortamda, böyle bir hissi alabilen kişi bir sonraki aşamada yine sizinle iletişim kurmak isteyecektir ve biz iletişimde başarıyı bu şekilde tarif edebiliriz.
  • Karşımızdaki kişi farklı bir görüşe sahip oluyor olabilir. Böyle bir durumda ses tonumuzu yükseltmeden anlayışlı bir tavır ile yine başarılı bir iletişim gerçekleştirmiş oluruz. Kendi fikirlerimizi karşı tarafın fikirlerini ezmeden ya da onu kırmadan ifade edebilmenin yollarını bulabilmeliyiz.
  • Ses tonumuz oldukça önemlidir. Kavgaya dönüştürecek bir ses tonu ile sözlerimizin haddini açmasına sebep olabiliriz. Bu da iletişimin başlamadan bitmesine sebep olur.
  • Son olarak diyebiliriz ki; başarılı bir iletişimin en büyük sırlarından birisi empati kurabilmektir. Kendimizi o kişinin yerine koyarak aslında konuşurken bu şekilde konuşmalı dinlerken ve bu şekilde dinlemeliyiz. Benim hassas olabileceğim noktalar onunda hassası olabilir, diyerek konuşabilmeli.
  • Ben onun yerinde olsaydım ve dinleyen değil dinlenen konumunda olsaydım şunları şunları beklerdim diyerek de o ciddiyetle onu dinlemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.