İl yönetiminin başında bulunan en yetkili kişi kimdir, görevleri nelerdir?

İl yönetiminin başında bulunan en yetkili kişi kimdir, görevleri nelerdir?

İl yönetiminin başında bulunan kişi validir. Valiler bulunduğu ildeki en yetkili insanlardır. Bu da valilere ayrıca bazı görev ve sorumluluklar yüklemektedir.

Valinin Görevleri

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Valinin bir sürü görevi bulunmaktadır. Öncelikle vali bulunduğu bölgedeki başta Cumhuriyet Bayramı olmak üzere diğer bayram ve özel günlerde yapılacak törenlere başkanlık eder. Valinin herkesin bildiği bir görevi de genellikle budur. Valiler kanun, tüzük, yönetmelik ve hükümet kararlarının uygulanmasını sağlamaktadır. Ayrıca bakanlıklardan gelen emir ve talimatları uygulamak da valinin görevleri arasındadır. Bu doğrultuda vali kendine tanınan yetkileri kullanabilir.

 

Valiler bulundukları ilde her açıdan genel idareyi ve genel gidişatı düzenleme ve denetlemekte yetkili kişidir. Valiler ilde görevli memur bulunmayan işlerin yürütülmesi için başka bir idari şube ya da daire başkanından isteyebilmektedir. Bu sadece bir istem değildir çünkü verilen bu işlemin yapılması zorunludur.

Vali bulunduğu ilde askeri gücü elinde bulundurur. Suç işlenmesini önlemek ve kamu düzenini sağlamak amacıyla kolluk kuvvetleri vasıtası ile gerektiği gördüğü önlemleri alabilmektedir.

Valiler ilde bulunan memurların görev yerini değiştirebilir ya da atamasını yapabilir. Atama yapamadığı bazı kurumlar olsa da genel olarak böyle bir yetkiye sahiptir. Bazı kurumlar için atama konusunda görüş bilidir. Ayrıca iller hiyerarşi ile de vesayet yetkisine tabidir. Bu doğrultuda illerde yetki genişliği bulunmaktadır. Bu çerçevede illerin yönetimi konusunda daha farklı önlem ve tedbirler alınabilmektedir ve tüm bu işlemler valinin kontrolü altındadır.


Benzer Yazılar

2 yorum “İl yönetiminin başında bulunan en yetkili kişi kimdir, görevleri nelerdir?

Bir cevap yazın