İklim Nedir?

İklim Nedir?

Hava durumuna, kısa süreli olarak meteorolojik olayların gözlemlenmesi dersek, iklim uzun süreler boyunca gözlemlenmiş ortalama hava koşuludur diyebiliriz.  Eğer iklimden bahsediyorsak, aslında çok geniş bir yeryüzü parçasında yüzlerce yıldır görülen ortalama sıcaklık, rüzgar, yağış şekli ve yağış yoğunluğu, hava basıncı ve de nem gibi bir çok etkenden bahsediyoruzdur.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bir bölgenin iklimi belirlenirken atmosfer özellikleri çok belirleyici olur. Atmosfer özelliği,  güneşlenme süresi, sıcaklık, basınç, rüzgarlar, yağış, bulutluluk, buharlaşma gibi faktörlerden oluşur. Bu faktörler enlem, kara-deniz, yükseklik, yer şekilleri, bitki örtüsü ve deniz akıntıları etkileri gibi unsurlarla şekillenirler. İklimler sıcak iklim, ılıman iklim ve soğuk iklim olarak üç ana başlıkta sınıflandırılmıştır.

 

Sıcak iklimler: Yıllık ortalama sıcaklık 20°C’dir. Kışın sıcaklık 10°C’nin altına düşmez. Yazları sıcak ve bol yağışlı, kışları ise ılık ve kurak geçer. Yeryüzündeki sıcak iklimleri şöyle sıralayabiliriz;

  1. Ekvatoral İklim
  2. Tropikal İklim
  3. Muson İklimi
  4. Çöl iklimi

 

Ilıman İklimler: Bu iklimin en önemli özelliği ne çok sıcak ne de çok soğuk olmasıdır. Bu nedenden dolayı bir çok bitki türüne de ev sahipliği yapar. Her ne kadar ılıman iklim ana başlığı altında toplanmış olsa da, alt başlıklar halinde oldukça çeşitli iklim özellikleri gösterir.

  1. Akdeniz İklimi
  2. Okyanussal İklim
  3. Karasal İklim
  4. Step İklimi

 

Soğuk İklimler: Bu iklimin olduğu bölgelerde güneş ışınları çok dar bir açıyla gelir. Kışlar çok uzun sürer ve kar yağışlıdır.

  1. Tundra İklimi
  2. Kutup İklimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.