İhtiyaçlarımız, İsteklerimiz Konu Anlatımı 4. Sınıf Sosyal Bilgiler

Yaşamımızı sürdürmek için bir takım ihtiyaçlarımızın karşılanması gerekir. Bu ihtiyaçlarımıza temel ihtiyaçlarımız denir. Temel ihtiyaçlarımızı; Beslenme, barınma ve giyinme olarak adlandırabiliriz. Temel ihtiyaçlarımız karşılanmazsa yaşamımızı sürdürmemiz mümkün değildir.

Temel ihityaçlarımızın  neler olduğunu belirlememiz çok önemlidir. Temel ihtiyaçımız olmadığı halde yaşamımızın bir parçası olan diğer ihtiyaçlarımızın da öncelik sırasına göre karşılanması gereklidir. Temel ihtiyaçlarımız karşılandıktan sonra kalan gelirimizle isteklerimizi karşılayabiliriz.

İnsanlar su içmeden, yemek yemeden yaşayamaz. Doğa şartlarından korunmak için giysilere ve barınaklara ihtiyaç duyarız. İlk insanlardan günümüze kadar temel ihtiyaçlar değişmemiş ancak  medeniyetlerin gelişmesiyle uygulanış biçimlerinde ufak tefek değişmeler olmuştur.

İlk insanlar doğa şartlarından korunmak için ağaç kovuklarında ve mağaralarda yaşıyorlardı. Beslenme ihtiyaçlarını vahşi hayvanları avlayarak ve bitki köklerini yiyerek karşılıyorlardı. Yerleşik hayata geçince su kenarlarına evler yapıldı. Hayvanlar evcilleştirildi. Tarımsal faliyetler yapılmaya başladı. Yaşanılan bölgeye göre evler taştan, toraktan ve ahşaptan yapılmaya başlandı. Giyimlerde yün ve pamuktan yapılmaya başlandı.

Temel ihtiyaç ve isteklerimizi karşılamak için kullandığımız kaynaklarımız sınırsız değildir. Doğal kaynakları kullanırken tasarruflu olmalı israf etmemeliyiz.

İhtiyaçlarımızı ve isteklerimizi karşılamak için yaptığımız alışverişlerde paraya ihtiyaç duyarız. Para ilk olarak Anadoluda lidyalılar tarafından kullanılmıştır. Para kulanılmadan önce alış verişlerde değiş tokuş yapılıyordu. Dünyanın ilk para basılan yeri olan darphane İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulmuştur. 20. Yüz yıla kadar değerli madenlerden basılmış paralar kullanırken, daha sonraları ise kağıt paralar kullanılmıştır.

İstek ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız kaynakları kullanırken planlı olmalıyız. İhtiyaçlarımızı öncelik sırasına göre belirlemeli ve bir bütçe oluşturmalıyız.

Hazırlayan : İbrahim GÜR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.