İhtiyaç ve isteklerimizi karşılarken paramızı nasıl harcamalıyız?

İhtiyaç ve isteklerimizi karşılarken paramızı nasıl harcamalıyız?

Hayatta var olabilmemiz ve varlığımızı sürdürebilmemiz için çeşitli ihtiyaç ve isteklerimiz bulunur. Bu ihtiyaç ve istekleri karşılanırken elde bulunan para her iki tarafa da yeterli olacak şekilde kullanılmalıdır. Buna tutumluluk denir. Tutumluluk; elde bulunan parayı öncelikle ihtiyaçlar dahilinde harcayarak kalanını yatırım olarak kullanmak olarak da değerlendirilebilecek bir kavramdır. İhtiyaç ve isteklerimizi karşılarken kazancımızı yerinde ve zamanında şeylere kullanmalıyız. Zamansız ve gereksiz alınan ürün sebebiyle asıl alınması gereken asli ihtiyaçlar göz ardı edilebilir. Tutumlu bir insan savurganlıktan uzak bir yaşam sürer. Bu da masrafların çoğalmasına ve kazanılan paranın bir zaman sonra yetmemesine sebep olur. İhtiyaçlarımızı karşılarken eksik listesi hazırlanabilir. Haftalık ve aylık olarak hazırlanan ihtiyaç listesi sayesinde kazanılan para tüm ihtiyaçları karşılayabilecektir.

Kişisel istekleri karşılarken en önemli olan ürün ilk sıraya konmalıdır.Her ay bu listeye göre sırayla gerekli olan ürün alınarak ihtiyaçlar tek tek azaltılmış olur. Pazar ve market alışverişlerine çıkarken yapılan liste gereksiz ürünlerin alınmasına engel olur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bir kumbara ayarlamak kazanılan paradan yatırım yapabilmeyi sağlar. Kumbara içinde biriken para istenildiğinde farklı ihtiyaçları karşılamak için sonradan kullanılabilir. İleride istenen bir kıyafet, oyuncak satın alınabilir.

Yerinde ve zamanında yapılan bütün harcamalar daha rahat ve huzurlu bir yaşam sürmemizi sağlayacağı için anlık isteklerimizi ve acil ihtiyaçlarımızı iyi bir şekilde belirleyerek bunun ayrımını yapabiliriz.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.