İhlaslı olmak ne demektir?

“İhlaslı olmak” ne demektir?

İhlaslı olmak insanın kendisini belirli bazı şeylerden soyutlayarak sadece bir şeye yönelmesi anlamına gelir. Dinimizde de ihlas dendiğinde bütün gündelik meşgalelere ve düşüncelere insanın kendini kapatması ve etrafında olup bitenden ayrılarak sadece Rabbine yönelmesi demektir. İhlaslı olmak yapılan ibadetlerde şuurlu olmayı, Allah’a karşı gönülden bağlı bir şekilde ibadet edebilmeyi ve Allah’ı görüyormuşçasına ibadet huzurunu tatmayı sağlar.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İhlaslı olmak için insanın kendisini manevi bir şekilde Allah’ı düşünmeye yönlendirmesi gerekir. Ayrıca para kazanmak, aile içerisindeki durumlar, derslerin verdiği yükler gibi sorunları bir kenara bırakarak hayatın durduğunu yalnızca kişinin kendisi ile Rabbinin kaldığını düşünmesi gerekir. İhlaslı olmak ibadetlerde huşuyu yakalamak için önemli bir konu olurken aynı zamanda insanlar için bir ibadet olarak da bilinmelidir. İhlaslı bir şekilde bir işi yapan kişinin o işte başarılı olacağı ve o işi seveceği nasıl ki bilinen bir durum ise ibadetlerdeki ihlas da kişinin Allah’a bağlanması ve Allah ile olan ilişkilerinde başarılı olması anlamına gelir.

 

İbadetleri yerine getirirken ihlas sahibi olmayan bir kişinin yüzlerce rekat namaz kılması, ihlas sahibi bir kişinin ihlaslı bir şekilde bir rekat namaz kılmasına denk düşmeyecektir. Yani ibadetlerde ihlas ibadetin değerini artıran bir kalp durumudur. Kalpte hissedilen ihlas duygusu, Allah’ı tanıyarak ve Allah’ı severek elde edilebilir. O yüzden mü’minlerin ihlaslı olması için Rablerini tanımaları ve Rablerinden gelen bütün nimetlere ibret nazarıyla bakmaları gerekir. Allah’ı bilen kullar zaman içerisinde ihlas melekesine sahip bir şekilde hayatlarını yaşamaya başlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.