İçinde bulunduğunuz ayda hangi millî bayramı kutlayacaksınız?

İçinde bulunduğunuz ayda hangi millî bayramı kutlayacaksınız? Bu bayram için hangi hazırlıkları yaptınız?

  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı
  • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
  • 30 Ağustos Zafer Bayramı
  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Yukarıda saymış olduğum bayramlar Atatürk’ün bizlere armağan ettiği milli bayramlardır. Her yıl belirlenen tarihlerde ülke genelinde büyük coşkuyla kutlamalar gerçekleştirilir. Türk ulusunun bağımsızlık sürecinde verilmiş mücadelelerden zaferle çıkıldıkça Atatürk o günleri tüm yurda, çocuklara ve gençlere armağan etmiştir.

O, ileride yurdu kalkındıracak olan cevherin genç nesillerde hakim olduğunu bilmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

19 Mayıs Gençlik ve spor bayramı kutlandı. İlerideki ayda 30 Mayıs Zafer bayramı kutlanacak.

19 Mayıs Atatürk’ün Türk milletine ve başta gençlere hediye etmiş olduğun bir bayramdır. Onun için sporunda önemi olduğu için bu adı alır. Bugün sabah saatlerinde tüm yurtta saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından törenler yapılır. İşi olanlar bir süre ara vererek saygı duruşu ve İstiklal marşına katılır.

Atatürk’ün armağanı olduğu içinde imkanı olanlar Anıtkabir’e onun kabrini ziyarete gitmektedir. Gençler koro ve bando oluşturarak Onun en çok sevdiği şarkı ve şiirleri seslendirirler. Ve ilerleyen zamanda bandolar ile yürüyüşler yapılmaktadır. Atatürk için yazılan duygu yüklü mektuplarda bu süreçte yaptığımız etkinlikler arasındaydı.

Şiir ezberleyerek programda okumalar yaptım. Resimler çizdik, astık. Okullarda sınıflar süslendi. Panolara Atatürk’e dair anılar, resimler ve Onu hatırlatacak mektup ve hikaye parçaları yazılarak asıldı. Gelen geçen kişilerin görerek tekrar Atatürk’ü hatırlamaları sağlandı.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.