Hz. Yusuf’un zorluklara karşı sabrı, tevhid mücadelesi ve üstün ahlaki özelliklerine örnekler yazınız.

Kur’an-ı Kerim’deki Yusuf kıssasını okuyarak Hz. Yusuf’un zorluklara karşı sabrı, tevhid mücadelesi ve üstün ahlaki özelliklerine örnekler yazınız.

Kur’an-ı Kerim’de adı geçen peygamberlerden biri olan Hz. Yusuf(a.s), Hz. Yakup’un oğludur. Hz. Yusuf, kardeşleriyle birlikte babasının yanında büyümüştür. Hz. Yusuf’un 11 tane kardeşi vardır. Kardeşleri, Hz. Yusuf’u kıskandıklarından dolayı onu kuyuya atmışlardır. Kuyudan, bir kervan tarafından çıkarılmıştır. Kuyudan çıkarılan Hz. Yusuf, Mısır’da köle olarak satılmıştır. Mısır sultanının evinde yaşamaya başlayan Hz. Yusuf, yakışıklılığı ile meşhurdur. Mısır sultanının karısı Züleyha’nın iftirasına uğramıştır. Hz. Yusuf, Züleyha’nın yasak teklifini kabul etmeyince iftiraya uğraması neticesinde hapse atılmıştır.

Hz. Yusuf, yanlış bir şey yapmamasına rağmen haksız yere yıllarca hapis hayatı yaşamak zorunda kalmıştır. Zindanda iken arkadaşlarının rüyalarını yorumlamıştır. Yaptığı yorumların hepsi doğru çıkmıştır. Bir gün Mısır sultanı bir rüya görmüştür. Sultan, rüyasını Hz. Yusuf’a yorumlatmıştır. Yorumunun çıkmasıyla birlikte Mısır maliyesinin başına getirilmiştir. Bir müddet sonra Hz. Yusuf, kardeşleriyle karşılaşır. Kardeşlerinden babalarını Mısır’a getirmelerini söyler. Hz. Yusuf’tan ayrılık nedeniyle gözleri kör olan Hz. Yakup, oğluna kavuşunca gözleri görmeye başlamıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kur’an-ı Kerim’de Yusuf Suresi vardır. Hz. Yusuf’un hayatı detaylı bir şekilde Kur’an’da anlatılmıştır. Anlatılan kıssada Hz. Yusuf’un çok sabırlı olduğu görülmektedir. Kardeşleri tarafından kuyuya atılmasına, Züleyha’nın kötü teklifine, yıllarca zindanda kalmasın ve ailesiyle uzun süre ayrı kalmasına sabır göstermiştir.

Züleyha güzel bir kadındır. Züleyha gibi bir kadının teklifine hayır demesi, babasına ve kardeşlerine saygı duyması, kardeşleri kötülük yapmasına rağmen onları affetmesi, Mısır’ın maliye bakanı olmasına rağmen herkese yardım etmesi ahlakının güzelliğini gösterir.

Atalarının dinine uyması ve zindandaki arkadaşlarına çok tanrıya mı yoksa her şeye gücü yeten bir tanrıya inanmanın mı daha doğru olduğunu sorması tevhid mücadelesinin göstergesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir