Hz. Yahya (a.s.) ile ilgili iki ayet

Kur’an-ı Kerim mealinden, Hz. Yahya (a.s.) ile ilgili iki ayet bularak defterinize yazınız.

 

‘’Biz de duasını kabul ile icabet ettik de kendisine Yahya’yı ihsan ettik. Ve eşini (doğum yapmaya) elverişli hale getirdik. Doğrusu onlar iyiliklerde yarışıyorlar, umarak ve korkarak bize yalvarıyorlardı. Bize karşı derin saygı duyuyorlardı.’’ Enbiya Suresi, 90

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Enbiya suresinde geçen bu ayeti kerimeye göre Yahya (a.s.), Zekeriya (a.s.)’ın oğludur. Ayette Zekeriya peygamberin bir çocuk sahibi olmak için ettiği duadan bahsedilmektedir. Yaşı oldukça ilerlemiş olan Zekeriya (a.s.), geride bir varis bırakmak adına ellerini açarak Allah’a dua eder. Aynı zamanda Hz. Meryem’e sürekli olarak bakmakta ve Hz. Meryem’in bütün ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Zekeriya (a.s.)’ın duası kabul edilir ve eşi yaşlı olmasına rağmen o günün şartlarında hamile kalır.

 

Yahya (a.s.)’ın annesi ve babası hakkında Kur’an-ı Kerim’de onlar iyiliklerde yarışıyorlar hitabı yapılmaktadır. Zekeriya (a.s.) ve eşinin hayatına bakıldığında ise gerçekten iyilikte yarışan, Allah’tan korkan kullar oldukları görülmektedir. Yahya (a.s.) ise Zekeriya (a.s.) gibi Allah yolunda koşan bir peygamberin oğlu olarak dünyaya gelmiştir.

 

“Ey Yahya! Kitaba kuvvetle sarıl” (dedik) ve daha çocukken ona hikmet verdik.’’ Meryem Suresi, 12

Meryem Suresinde geçen ayete göre Hz. Yahya’ya Allah tarafından daha çocukken Tevrat’a sıkıca sarılma emri verilmiştir. Henüz ufak yaşlardayken Allah yolunda ilerlemeye başlayan Yahya (a.s.) aynen babası gibi insanlara dini anlatmış ve insanları Allah’ın yoluna davet etmiştir. Kavmi bir süre sonra onu da babası gibi istememiş ve öldürmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.