Hz. Süleyman (a.s.) hakkında neler biliyorsunuz?

Hz. Süleyman (a.s.) hakkında neler biliyorsunuz?

Hz. Süleyman (as), Hz. Davud’un (as) oğludur. Hem hükümdar hem peygamberdir. Hz. Davud’un vefatından hemen sonra hükümdar olmuştur. Kur’an-ı Kerim’de geçtiğine göre Hz. Süleyman, Allah’tan kendinden başka kimseye nasip olmayacak bir hükümdarlık bahşetmesini ister. Yaptığı duayı Allah (cc) kabul eder ve dünyada başka hiç kimseye nasip olmayan bir hükümdarlık verir. İşlerini kolaylaştıracak birçok imkan sunmuştur. İstediği yere hızlıca gidebilmesi için rüzgarı emrine amade kılmıştır.

Babasından aldığı hükümdarlığı devam ettirmiş hatta ülkesinin sınırlarını artırmıştır. Ürdün, Filistin ve Suriye topraklarını alarak hükümdarlığının sınırlarını genişletmiştir. Mescid-i Aksa diğer adıyla Beytü’l Makdis’in yapımına Hz. Davut başlamış fakat ömrü bitirmeye yetmemiştir. Hz. Süleyman, mülkünü kullanarak Mescid-i Aksa’nın yapımını tamamlamıştır. Allah u Teala, Hz. Süleyman’a (as) çok sayıda mucize vermiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Mucizelerinden bazıları şunlardır:

  • Rüzgarın emrine verilmesi. Rüzgarla, Allah’ın bereketler yarattığı her yere kolayca gidebilmesi
  • Hz. Davud’a (as)verilen kuşların dilini anlama Hz. Süleyman’a da verilmiştir.
  • Karınca gibi diğer hayvanların dilini anlar ve onları duyardı.
  • Hz. Süleyman’a davalarda adaletli hüküm verme konusunda üstün ilim ve yetenek verilmiştir.
  • Cinlerin Hz. Süleyman’ın emrine verilmesi. Hz. Süleyman’ın emriyle hareket etmektedirler.

Hz. Süleyman’ın hükümdarlığının 40 yıl sürdüğü rivayet edilmektedir. Hükümdarlığı ve peygamberliği zamanında insanlara Allah’ı anlatmak için çalışmıştır. Hz. Süleyman’ın adı, adalet ve zenginlik kavramlarıyla bütünleşmiştir. Kur’an’da Hz. Süleyman’ın hayatı, Sebe kralı Belkıs ile olan hikayeleri ibretlik olarak anlatılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir