Hz. Muhammed’in (s.a.v.) örnek davranışlarının toplumsal hayattaki önemini açıklayınız.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) örnek davranışlarının toplumsal hayattaki önemini açıklayınız.

Peygamber Efendimiz, sevgi insanıydı. Sevgi ile beslenen kişiliği ve kimliği, güven temelli bir toplumun temellerini atmasına vesile olmuştur. Etkileyen bir üsluba sahip Peygamber Efendimiz, insanlara da değer veren yapısı ile toplumsal yaşamın temel parçasına dönüşmüştür. Sade bir yaşam tarzını seçen Allah Resulü, mazlumların ve haksızlığa uğramışların da himaye edeniydi. Cömert bir insandı. Öz verili davranışları, toplumu derinden etkilemekteydi. Davranışlarındaki zarafet, toplum davranışlarına oldukça etki etmiştir.

Peygamber Efendimiz, dünya üzerindeki ve bu âlemdeki tüm insanları, tavır ve davranışları ile sulayan bir pınara benzetilmektedir. Allah Resulü, umursamaz ve rahat bir tavırla hiçbir zaman hareket etmemiştir. Daima düşünceli ve mahzun bir hali vardı. Allah’ın adıyla konuşmaya başlayan ve az sözle çok şey ifade eden bir yapısı bulunmaktaydı. Net ve açık konuşurdu. Ne eksik ne de fazla konuştuğundan ötürü, insanlar arasında oldukça etkiliydi.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Sanat kaygısından uzak ve etkileyici konuşması, toplumu derinden etkilemekteydi. Topluma, Allah için sevme ve Allah için insanları sevmemeyi öğreten bir öğreticiydi. Sevgide ve nefrette aşırı gitmemeyi tembihlemişti. Allah için birbirlerini seven insanların, bunu sevdiği insana söylemesini özellikle istemiştir. Sevginin yayılması için selam vermeyi ve hediyeleşmeyi tavsiye etmiştir.

İslam, güven duygusu üstüne bina edilmiştir. Ömründe hiç yalan söylemeyen bir insan, peygamber olmasa da insanların en güveniliriydi. Herkesin güvendiği bu insan, hiçbir canlıyı yanıltmamıştır. Emanet eşyalarını, kendisine güvendiklerinden ötürü getiren insanların bu taleplerini geri çevirmemiştir. Kendisinin peygamberliğini ilan etmesinden sonra, evinin etrafında onu öldürmek için gelenlerin, aynı evde, ona güvendiklerinden dolayı emanet eşyaları da bulunmaktaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.