Hz. Muhammed’in (s.a.v) Nasıl Bir Eş, Baba Ve Dede

Hz. Muhammed’in (s.a.v) Nasıl Bir Eş, Baba Ve Dede Olduğunu Kısaca Yazınız.

Peygamber Efendimiz eşleri için her  zaman huzurlu bir ortam kurmaya özen göstermiştir. Eşlerine güzel ve saygılı davranmaya dikkat etmiştir. Eşlerinin haklarını gözetmeye özen göstermiştir. Peygamber Efendimiz eşlerinin gönüllerini hoş tutmaya çalışmıştır. Onlarla sık sık muhabbet etmeye ve dertlerini dinlemeye çalışmıştır. Onlara karşı eşit davranmaya çalışmıştır. Onlara karşı sevgisini ve saygını her zaman göstermeye çalışmıştır. Ev işlerinde eşlerine yardımcı olmaya çalışmıştır. Peygamber Efendimiz ev içinde mümkün mertebe kendi işini kendi yapmaya çalışmıştır.

 

Peygamber Efendimizin çocuklarına karşı davranışları ile her zaman bizlere örnek olmuştur. Çocuklarına her zaman şefkatli yaklaşmıştır. Çocukları ile samimi bir ilişki kurmuştur. Her fırsatta sevgisini göstermeye çalışmıştır. Çocuklarını korumaya dikkat etmiştir. Aile içindeki huzuru korumaya çalışmıştır. Onların ihtiyaçlarını gidermeye çalışmıştır. Çocuklarına karşı saygılı davranmaya dikkat etmiştir.

 

Peygamber Efendimiz o zamanki cahiliye davranışının aksine çocukları çok severdi. Sevgisini olabildiğince göstermeye çalışırdı. Torunları Hasan ve Hüseyin dünyaya geldikten sonra sık sık onları ziyaret etmeye çalışırdı. Torunlarının bakımları ile ilgilenmeyi severdi. Onlarla oyun oynamak ve bolca vakit geçirmek için çaba harcardı. Küçük yaşta torunlarının manevi hayatı ile ilgilenmeye başlamıştır. Onlara namaz, cami ve manevi ilim aşılamaya dikkat etmiştir. Camide ve ilim meclislerine onları yanında götürmeye dikkat etmiştir. Onları mümkün mertebe yanında gezdirmeye çalışmıştır. Onların her davranışını olumlu karşılamaya dikkat ederdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.