Hz. Muhammed’in (s.a.v) Çocukları Hakkında Bildiklerini Defterinize Yazınız.

Hz. Muhammed’in (s.a.v) Çocukları Hakkında Bildiklerini Defterinize Yazınız.

 

Eski ilmi kaynaklara baktığımızda Peygamber Efendimiz (sav), eşleri ve çocukları hakkında birçok bilgi mevcuttur. Aynı zamanda Peygamber Efendimizin (sav) eşlerine karşı davranışları, çocuklarına karşı davranışları ve etrafındaki insanlara karşı davranışları bizlere her zaman örnek olacak ve yol gösterecek şekilde güzeldir. Peygamber Efendimizin (sav) 7 çocuğu olmuştur. Bunlardan dördü kız üçü erkektir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kasım: Küçük yaşta hayatını kaybeden Kasım, Peygamber Efendimizin (sav) ilk çocuğudur. Kasım hayatını kaybettiğinde 17 aylıktı.

Rukiyye: Bildiğimiz kadarıyla Rukiyye, Ebu Heheb’in oğlu Utbe ile evlendirilmiş ve Tebbet Suresinin indirilmesinden sonra Utbe’nin babasının zorlaması ile boşanmak zorunda kalmıştır. Sonrasında Hz. Osman ile evlendirilmiştir.

Zeynep: Kız çocukları içinde en büyüğü olan Zeynep, Ebü’l As ile evlenmiştir. Ebü’l As ilk başlarda Müslüman değildi. Sonradan Müslüman olmuştur. Zeynep 30 yaşında vefat etmiştir.

Ümmü Gülsüm: Rukiyye gibi Ebu Leheb’in oğullarından biri olan Uteybe ile evlendirilmiştir. Tebbet Suresi’nin inmesinin ardından kocasından boşanmıştır. Kardeşi Rukkiye’nin vefat etmesinin ardından Hz. Osman ile evlendirilmiştir.

Fatıma: Peygamber Efendimizin (sav) Fatıma dışında diğer çocukları kendinden önce vefat etmiştir. Hz. Fatıma Peygamber Efendimizden (sav) altı ay kadar sonra vefat etmiştir. Hz. Ali ile evlenmiş olan Hz. Fatıma ile Peygamber Efendimizin ( sav) soyu devam etmiştir.

Abdullah: Daha bebekken vefat etmiştir.

İbrahim: Peygamber Efendimizin (sav) son çocuğudur. Daha bebekken (1,5 yaşında) vefat etmiştir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir