Hz. Muhammed’in (s.a.v) Ailesinin Güzel Davranışlarına Örnekler Veriniz.

Hz. Muhammed’in (s.a.v) Ailesinin Güzel Davranışlarına Örnekler Veriniz.

 

Peygamber Efendimizin ailesi her zaman etrafına karşı duyarlı davranmaya çalışmıştır. Ev içinde yaşanan sevinç ve üzüntülerini paylaşmaktaydı. Aile fertleri eve gelen misafirleri imkanı ölçüsünde en iyi şekilde ağırlamaya çalışırlardı. Muhtaç, çaresiz ve kimsesiz olan insanlara yardım etme konusunda dikkatli davranmaktaydı. Evlerine sık sık gelen yoksul, muhtaç ve kimsesiz insanları misafir etmeye özen göstermekteydi. Aile fertleri israf konusuna dikkat etmekteydi. İsraftan kaçınmaya özen göstermekteydi. Komşuluk ve komşuluk haklarına dikkat etmeye çalışmaktaydı. Akrabalarına ve dostlarına saygılı ve sevgili davranmaktaydı. Aile bireyleri saygıya çok önem vermekteydi. Birbirlerine ve çevresindeki insanlara karşı oldukça saygılı davranmaktaydı. Aile bireyleri birbirleri ile uyumlu davranmaya çalışmaktaydı.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Peygamber Efendimizin ailesine ve çevresine karşı gösterdiği hassasiyet bizlere her zaman örnek olmaktadır. Peygamber Efendimiz her zaman aile bireyleri ile istişare etmeye önem vermiştir. Eşleri ve çocukları ile yakından ilgilenir, onlara karşı sevgisini her fırsatta göstermeye çalışırdı. Aile içindeki davranışlarına ve konuşmalarına dikkat eder, ölçülü davranmaya çalışırdı. Peygamber Efendimiz aile bireylerinin eğitimine önem vermiştir. Kız ve erkek çocuklarını ayırt etmeden iyi eğitim vermeye çalışmıştır. Peygamber Efendimiz akraba ilişkilerine her zaman dikkat etmiştir.

 

Peygamber Efendimizin ve aile bireylerinin birbirlerine karşı davranışları biz insanlara çok güzel örnektir. İnsani ilişkilerdeki dengeyi sağlamak ve ayarlamak için bu davranışlara dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir