Hz. Muhammed’in (s.a.v.) adı anıldığında ne yapılması gerekir?

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) adı anıldığında ne yapılması gerekir?

Hz. Muhammed (sav), dinimiz İslam’ın peygamberidir.

Peygamberlerin en sonuncusudur. O’ndan (sav) sonra başka peygamber gelmeyecektir. Allah (cc), Hz. Muhammed’den sonra peygamberlik vazifesini sona erdirmiştir. Peygamber Efendimiz’e (sav) karşı büyük vazifelerimiz vardır. O (sav) hayatı boyunca ümmetinin kurtuluşu için çaba sarf etmiştir. Ahir zamanda gelecek olan kardeşlerinin helak olmaması için Allah’a dua dua yalvarmıştır. İman edip sonsuz hayatı kazanabilmemiz için inanmamız gereken İslam dinini en güzel şekilde yaşayarak biz Müslümanlara örnek olmuştur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kur’an-ı Kerim’in Ahzap Suresinin 21.ayetinde Hz. Muhammed (sav) için üsve-i hasene tabiri kullanılır. Üsve-i Hasene, en güzel örnek demektir. Dünyada ve ahirette mutluluğa ulaşabilmek için Hz. Muhammed en güzel örnektir. Hz. Muhammed’in (sav) adı geçtiğinde O’na saygımızı gösteren hareketlerde bulunmak gerekir. Bacak bacak üstüne atanların bacağını indirmesi, uzananların doğrulması bir saygı gösterisidir. En önemlisi Hz. Muhammed’in (sav) adı anıldığında salavat getirmek gerekir. Salavat, esenlik ve barış dilemektir. Adı anıldığında O’na (sav) mağfiret ve rahmetle yad ederek şahsiyetine saygı göstermek biz ümmetine düşen bir sorumluluktur.

 

Kur’an’da, Allah ve meleklerin salat ettikleri, iman edenlerin de salat etmesi ve içtenlikle selam vermesi emredilmiştir. Allah’ın Kur’an’da buyurduğu bu emir doğrultusunda Hz. Muhammed’in (sav) adının geçtiği yerde en az bir kere salavat getirmek vaciptir. O’nun (sav) her adı geçtiğinde salavat getirmek ise Müslümanın sevabını artırır ve Peygamberimizin (sav) şefaatine ulaşabilmemiz için sebep olur.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın