Hz. Muhammed (s.a.v.), Müslüman toplumun eğitim seviyesini yükseltmek için neler yapmıştır?

Hz. Muhammed (s.a.v.), Müslüman toplumun eğitim seviyesini yükseltmek için neler yapmıştır? Anlatınız.

İlim öğrenmek, hem kadın hem erkek, her Müslüman üstüne farz olan bir olgudur. Peygamberimiz, Müslüman toplumun eğitim düzeyini artırmak için ilk yaptığı icraat, Mescidi Nebi inşasıdır. Mescidi Nebi, eğitim yuvası olmuştur. Peygamber Efendimiz, eğitim faaliyetlerini her zaman Mescidi Nebi de yapmıştır. Mescidi Nebi yanında açılan Suffe adlı okul da eğitim seviyesini artırmak için atılan adımlardan biridir.

Peygamber Efendimiz, suffe adlı okulda, yatılı eğitim yaptırmaktaydı. Suffe okulunda eğitim gören Müslümanlar, kimsesi olmayan ya da fakir insanlardan oluşuyordu. Geceleri de burada yatıyorlardı. Gündüz, mescidi Nebi içinde sürekli Peygamber Efendimizin eğitim öğretim uygulamasına tabi oluyorlardı. İlmin önemi ve Peygamber Efendimizin uygulamaları ile Müslümanlar, eğitim seviyelerini artırıyorlardı.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kuran öğrenmek ve öğretmek de Peygamber Efendimizin uygulamaları arasında yer alıyordu. Peygamber Efendimiz, Medineli Müslümanlarla beraber, Akabe denilen yerde, daha Mekke şehrinde iken buluştu. Onlarla beraber, eğitim seviyesi ve diğer özellikleri ile öğretmen olarak Musab Bin Umeyr’i Medine şehrine göndermiştir. İslam Tarihindeki ilk öğretmen olan Musab Bin Umeyr, kısa bir süre içinde nerede ise tüm Medine insanlarına hem İslam dinini anlatmış hem de Kuran öğretmiştir.

Peygamber Efendimiz, eğitim ve öğretim konusundaki hassas tavrını Bedir savaşı sonrası da göstermiştir. Medine şehrinde yaşamlarını sürdüren Müslümanların eğitim düzeylerinin artması için yaptığı icatlarından biri de esirlere yönelik uygulamasıdır. Bedir savaşında esir alınan Mekkeli müşriklerden esaret bedelini ödeyemeyenlerden, okuma yazma bilenlerine, on Müslüman çocuğa okuma ve yazma öğretmeleri karşılığında, hür olacakları uygulaması yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.