Hukuk mu ahlak için gereklidir, yoksa ahlak mı hukuk için gereklidir?

Hukuk mu ahlak için gereklidir, yoksa ahlak mı hukuk için gereklidir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

Hukuk kuralları da ahlak kuralları da toplumsal düzenin sağlanmasını amaçlamaktadır. Her ikisi de bu kuralların uygulanması için müeyyideler öngörmektedir. Burada ahlak kuralları ve hukuk kuralları arasındaki en büyük fark müeyyideler ve bu müeyyideleri uygulayan taraflardır.

Ahlak kurallarının müeyyideleri soyut müeyyidelerdir. Ayrıca bu müeyyideleri ahlak kurallarına aykırı davranan kişiye toplum uygular. Yani hukuk kuralları gibi net ve belirgin müeyyideler yoktur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Hukuk kuralları ise net ve belirgin kurallar ve bu kurallara uyulmadığı takdirde net ve belirgin müeyyidelere sahiptir. Ayrıca bu yaptırımları devlet uygular. Bu sebeple ahlak kurallarının aksine hukuk kuralları somut müeyyidelere sahiptir.

Hukuk ve ahlak arasındaki ilişki incelendiğinde içinde bulunulan döneme göre aralarındaki ilişkinin değişkenlik gösterdiği söylenecektir. Kimi dönemlerde ahlak kuralları hukuk kurallarına karşı baskın iken kimi dönemlerde de hukuk kurallarının ahlak kurallarına karşı daha baskın olduğu görülmektedir. İçinde bulunduğumuz döneme bakıldığında Türkiye*de hukuk kurallarının ahlak kurallarından tamamen ayrı olmadığı görülecektir ancak hukuk kuralları tamamen ahlak kurallarına bağlıdır demek de yanlış olacaktır.

“Hukuk mu ahlak için gereklidir, yoksa ahlak mı hukuk için gereklidir?” sorusuna gelindiğinde ise bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Hukuk kuralları belirlenirken ahlak kurallarından yararlanılmaktadır. Bu sebeple ahlak hukuk kuralları için gereklidir diye bir cevap verilebilecektir ancak toplumun ahlak anlayışının hukuk kurallarından etkilendiği de bir gerçektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 Oy, Ortalama: 4,50 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir