Hobbes’un siyaset görüşleri dikkate alındığında onun yönetim anlayışı

Hobbes’un siyaset görüşleri dikkate alındığında onun yönetim anlayışı, günümüz kuvvetler ayrılığı ilkesine ters düşer mi? Açıklayınız.

 

İngiliz filozofu Thomas Hobbes (1588-1679), siyasi düşünceleriyle tanınan bir filozoftur. Dünyaya bakış açısı çarpıcı bir şekilde özgün ve hala çağdaş politikalarla ilgilidir. Başlıca kaygısı, sosyal ve politik düzen sorunudur: İnsanların barış içinde birlikte nasıl yaşayabileceği ve sivil çatışma tehlikesinden ve korkusundan nasıl kaçınabileceğidir. Hobbes, sade alternatifler ortaya koyuyor: Sorumsuzluğumuzu kayıtsız bir egemenliğe (her sosyal ve politik konuya karar vermeye yetkili bir kişi veya grup) itaat etmeliyiz. Aksi halde, bizi bekleyen şey, iç savaşa çok benzeyen bir “doğanın durumu” dur.  Herkesin şiddetli ölüm korkusu için nedenleri olduğu ve insan iş birliğini ödüllendirmenin imkânsız olduğu evrensel bir güvensizlik durumu yaşar.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Hobbes, insanları tamamen kendi kendine ilgilenen veya egoist olarak görüyor mu? İçeriklerinde bazı pasajlar böyle bir okumayı desteklemekte ve bazılarının insan doğasının daha gerçekçi bir resmini benimsememiz durumunda siyasi sonuçlarının önlenebileceğini düşünmesine yol açmaktadır. Bununla birlikte, çoğu bilim adamı Hobbes’un kendisinin insan motivasyonu hakkında daha karmaşık bir görüşe sahip olduğunu kabul etmekte


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın