Hikâye yazma aşamaları doğrultusunda bir hikâye yazınız.

Hikâye yazma aşamaları doğrultusunda bir hikâye yazınız.

Hikaye metin türü oluşturulurken içerisinde romanlardaki gibi kurgu sorunu bulundurmaktadır. Yalnızca farkı şudur ki romanlardaki kurgudan daha az bir kurgu unsuru barındırır. Gerçeklik oranı daha fazladır. Hikayelerin birkaç sayfadan oluşan şekli bulunabilirken daha uzun türlerin roman buna dahil olmak üzere daha fazla sayfadan oluşmaları mümkündür. Hikaye yazın türünü en ilgi çekici ve onu ortaya koyan özelliklerinden üçü; gerçeklik unsurunu barındırması, kısa yazın türü olması ve içerisinde olay örgüsünü barındırmasıdır. Olay örgüsü içerisinde karakterler ve mekanlar verilirken yalnızca bir ya da iki karakter veya mekan yer alabilir.

Ali o sabah biraz geç uyanmıştı. Hızlıca eşyalarını toparladı ve kahvaltıya indi. Annesinin ısrarları ve zorlamalarıyla kahvaltısını hızlı hızlı yaptıktan sonra bir de fark etti ki servis arabası gitmişti. Daha da heyecanlanan ve eli ayağına dolaşan Ali çok uzak olmayan okula yürüyerek gideceğini söyledi.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Hızlı bir şekilde üzerini giyinip ayakkabılarını bağladıktan sonra yola koyuldu o da sorumsuzluğunun farkındaydı. Genellikle okul saatinde hep geç kalmış bir şekilde uyanırdı. Hızlıca yola devam ederken yolda bir köpekle karşılaştı. Korkmuştu ve hızlıca koşmaya başladı. Köpek de onu kovalıyordu. Çantası da bu arada uçuşarak gidiyordu. O anda hatasının farkına tekrar varmıştı. Servisi ile beraber okul yolunda gidecek olsaydı böyle bir köpekle karşılaşmayacaktı.

Soluk soluğa okula vardığında herkes sınıflara girmiş ve kapılar kapanmıştı. Kapının önüne geldiğinde üstünü başını düzelten Ali sınıf kapısına tıklatarak öğretmeninden özür dileyip yerine oturdu. Şükür ki hiçbir şekilde köpek ona zarar verememişti. Soluk soluğa ve nefes nefese kalmış olan Ali kızarmış ve şirin suratı ile okul sırasında geçip yerleşti.

Bir cevap yazın