Hikâye okumanın kişiye kazandıracakları

Hikâye okumanın kişiye kazandıracakları hakkında görüşlerinizi belirtiniz.

 

İnsan olmak, anlatacak bir hikayeye sahip olmaktır. İnsanlar sadece bir hayat yaşarlar, oysaki hikaye okuyarak binlerce hayata tanık olabilirler. Niyeti ve rehberliği olmayan hikayeler bizi hiçbir yere yönlendiremezler. Okuyacağımız hikayeleri nasıl seçeceğimizi bilirsek hikayeler zihinsel gelişimimiz için paha biçilmezdir. Hikayeler okuyucuya yazarının bilgeliğini, aklını ve içgörülerini aktarır. Arayışta olan okuyucu için hayal gücünü geliştirecek sihir oluşuverir. Okuduğumuz hikayelerle gerçek hayat arasında takas yapabilmek için cesaret bulabiliriz. Hikayeler gerçek dünyada tecrübe açlığına yol açar.

 

Hikaye okumak hayal gücünü ve yaratıcılığı arttırır. Hikaye okumak kişilerin hikaye kahramanlarının üzerinden kendi duygularını anlamalarını ve kabul etmelerini sağlar; daha empatik olmamız konusunda geliştirir. Hikaye okumak yazma ve iletişim becerileri için de faydalıdır. Hikayeler kelime hazinemizin geliştirmesi, kelimelerin kullanımını öğretmesi, anlamayı ve bilgiyi artırması,kültürleri öğretmesi ile katma değerli varlıklardır. Yeni dünyaları keşif hikaye okumakla başlar. Kurgu dünyası da olsa başka bir dünyaya seyahat etmemizi sağlar ve ufkumuzu geliştirir.

 

Hayatları yaşamaya değer kılan hikayelerdir, çünkü hayatı hikayelerle anlarız. Ulaşmak ya da başarmak istediğimiz şeyler ve hayallerimiz için hikayeler rehber olabilir, öğrenme deneyimi yaşatabilirler. Onlar hayattaki pek çok şey hakkında bilgi alabileceğimiz kaynaklardır; eleştirel bakmamızı sağlarlar. Hikaye okuyarak farklı eylemlerin farklı sonuçlara nasıl ulaştığını görebiliriz. Hikayeler ilham verici ve ahlakı iyileştirici olabilirler. Hikaye okumak fikirlerimizi genişletir ve açık fikirli olmamızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.