Hikaye İçerisinde Eş Sesli Kelime Bulma 2. Sınıf Türkçe

Aşağıdaki metni  dikkatlice okuyunuz. Anlamını bilmediğiniz kelimelerin    anlamlarını sözlükten bulunuz defterinize yazınız. Eş sesli kelimeleri  bulup aşağıya yazınız.

GÜNLÜK

Okullar kapanalı iki hafta olmuştu. Ahmet  yaz tatilini geçirmek için büyük babasının köyüne  gitmişti. Ahmet burada günlerini denize girerek,  gezerek, kitap okuyarak geçiriyordu. Başından  geçenleri de babasının aldığı günlüğe yazıyordu.

Ahmet  bir gün  arkadaşlarıyla deniz kenarına  gitti. Arkadaşları  yüzerken Ahmet sahilde yüz üstü uyuya kaldı. Uyandığın da  sırtı yanmıştı. Çok acıyordu.  Hemen eve gitti. Babaannesi “Oğlum dalın hep yanmış .”  dedi. Dalına yoğurt sürdü.

Büyük babası eve gelince Ahmet’i  yoğurt içinde gördü. Ahmet olanları büyük babasına anlattı. Büyük babası  Ahmet’e  dalından yeni kopardığı üzümlerden verdi.  O gece  yüz üstü yatarak uyudu.

Ertesi gün Ahmet ve büyük babası yedi  fidan  dikmek için kazma, ve kürek alarak bahçeye doğru yola çıktılar. Büyük babasının  bahçesi dağın eteklerinde  çok güzel rüzgar alan bir yer idi. Bahçeye varınca babaannesinin koyduğu  kirazlardan yediler. Gökyüzünü seyrettiler. O sırada   gökyüzünde  uçan  yaban kazlarını gördüler. Büyük babası yaban kazlarının göçmen kuşlar olduğunu söyledi. Kirazlar bitince   fidanları dikmek için  işe koyuldular. O gün işleri bitene kadar bahçede çalıştılar. Akşama doğru  eve dönüş yoluna çıktılar.

Eve geldiklerin de çok yorgundular. Ahmet yemek yiyip başından geçenleri günlüğüne yazdı ve hemen uyudu.

Kürşat CEYHAN

SORULAR

1.Hikayenin kahramanı  kimdir?

…………………………………………………………………………………

  1. Hikayenin geçtiği yer neresi?

……………………………………………………………………………………

  1. Hangi göçmen kuşları gördüler?

…………………………………………………………………………………

“Hikaye İçerisinde Eş Sesli Kelime Bulma 2. Sınıf Türkçe” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.