Hidroklorik asit eldesi tepkimesinde giren ve ürünlerin harcanma ve oluşma hızlarını karşılaştırınız.

Hidroklorik asit eldesi tepkimesinde giren ve ürünlerin harcanma ve oluşma hızlarını karşılaştırınız.

 

Oda sıcaklığında ve basıncında gaz halde bulunan, hidojen ile klor elementlerinin bir araya gelmesiyle oluşan bileşiğe hidoklorik asit adı verilir. Gaz bir maddenin su içerisinde yer alan çözeltisi de aynı isimle adlandırılmaktadır. Klor ve hidrojen gazlarının direk olarak birleştirilmesi ile rahatlıkla HCl oluşturulabilir. 250 derece üzerindeki sıcaklıklarda bu tepkime olukça hızlı gerçekleşir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

H2+ Cl2 => 2HCl şeklinde oluşan bu tepkime endotermik bir özelliğe sahiptir ve ısı açığa çıkar. Ortamda bulunan nemin miktarı arttıkça tepkime hızı da aynı ölçüde artmaktadır. Labaratuvar ve sanayilerde genel olarak klorür barındıran bir bileşik sodium klorür veya sülfirik asit ile bileşiğe sokularak HCl elde edilir.

 

Hidrojen klorür renksiz bir yapıya sahip olan keskin kokulu bir gazdır. -114 derece donma noktasına sahipken, -85 derecede kolaylıkla yoğunlaştırabilir. Bu gazın su içerisindeki çözünürlüğü oldukça yüksektir. Bu özelliğinden dolayı nemli havalarda bile kolayca çözünerek duman oluşturabilir.

 

İnsan vücudunda özellikle de mide içerisinde yer alan ve sindirimi kolaylaştıran su içerisinde de HCl bulunmaktadır. Bu madde asit özelliğe sahip olduğundan fazla miktarda salgılanması sonucuna ülser gibi mide rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Vücut içerisinde eksik bulunması durumlarında ise sindirimi zorlaştırır ve halk arasında kansızlık olarak bilinen aneminin başlıca sebeplerinden biridir. Bir hava içerisinde hacim olarak %0.1 oranında HCl bulunması halinde, solunan hava birkaç dakika içerisinde ölüme sebep olabilir.

 

H2+ Cl2 => 2HCl şeklinde gerçekleşen tepkime hızı sıcaklık, basınç ve nem gibi etkiler sonucunda hızlanabilir ya da yavaşlayabilir. 1’er adet H2 ve Cl2 moleküllerinden 2 adet HCl oluştuğundan dolayı, ürün oluşma hızı girenlerin hızının 2 katıdır diyebiliriz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir