Hicret, Muhacir, Ensar, Veda Haccı ve Veda Hutbesi ne demektir?

Hicret, muhacir, ensar, Veda Haccı ve Veda Hutbesi ne demektir? Araştırınız ve edindiğiniz bilgileri defterinize yazınız.

Hicret, Allah tarafından verilen talimat doğrultusunda, zulme ve haksızlığa uğramış ve tarihin bundan sonraki dönemlerinde de aynı duruma düşeceklere örnek olacak, yaşadıkları, doğdukları ve hayat düzenlerinin kurulu olduğu Mekke şehrinden, Medine şehrine göç etmek demektir. Medine şehrinde yaşayan Evs ve Hazreç kabilelerinin, zulme maruz kalan kardeşlerine kucak açmaları ile Mekke’li Müslümanların, yaşamlarını bu şehirde sürdürmelerine, Hicret denilir.

Muhacir, Mekke şehrinde zulüm gören ve yaşadıkları tahammül edilemez bir seviyeye çıkınca da Medine’ye hicret eden Mekke’li Müslümanlara verilen addır. Yardım edenler manası taşıyan Ensar ise Mekke’li Müslüman kardeşine kucak açan, onlara her türlü yardımı yapan Medine şehrindeki ev sahibi Müslümanlara denir. Evleri de dâhil olmak üzere tüm varlıklarını kardeşleri ile paylaşmışlardır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Veda haccı, hicretten on sene sonrasında gerçekleşen bir olaydır. Peygamberimiz, hac için hazırlandığını ilan etti. Medine Yesribte bulunan tüm Müslümanlara da hazırlanmalarını emreder. Medine dışındaki tüm Müslümanlara da haber verdi. Binlerce Müslüman Medine’de toplandı. Zilkade ayının yirmi beşinci günü, kırk bin kişilik kafile ile Mekke’ye hareket ettiler. Peygamberimiz, yüz adet kurbanlık deve de beraberinde götürdü. Mekke şehrine varıldığında, civar memleketlerden gelen Müslümanlar ile beraber sayı, yüz yirmi dört bin Müslümana ulaştı. Zilhicce ayının sekizinci günü Arafat meydanına çıktılar. Bir gün sonra da Mina beldesine indiler. Yapılan bu hac, Peygamberimizin ilk ve son haccı olduğu için, Veda Haccı denilmektedir. Arafat’ta yaptığı sohbet te veda hutbesi olarak adlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.