Hiç resim sergisi gezdiniz mi, neler gördünüz?

Hiç resim sergisi gezdiniz mi, neler gördünüz?

Evet gezdim. İlk bakışta anlam veremediğim çizimler, objelerle karşılaştım. Anlam veremediğim resim eserlerine baktıkça kendimce bazı çıkarımlarda bulunup anlamlandırmaya başladım. Resim sergisi gezmek rahatlamak için bir sebeptir. Dertlerden uzaklaşıp eserlere anlam vermeye çalışırken resimlerin büyüsüne kapıldığınız için rahatladığınızı hissedeceksiniz. Sergiyi gezerken ben de yapabilirim anlayışından uzak durmak gerekir. Ressamın her bir çizgiyi bir amaçla attığını unutmadan gezmek daha keyifli olacaktır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Her yerde olduğu gibi resim sergisi gezerken de belli kurallar vardır. Bu kurallara uyarak gezildiğinde daha güzel ve kaliteli zaman geçireceğinizden emin olun. Resim sergisi gezerken;

 

  • Resim sergilerinin keyif verici yerler olduğunu bilerek korkmadan içeri girmeye özen gösterin. İçeri girdiğinizde zaten resimlerin büyüsü sizi kendisine çekecektir.
  • Sergi hakkında bilginiz yoksa etrafınıza bakın çünkü mutlaka bir yerlerde sergi hakkında bir ön yazı, kitapçık veya tanıtım broşür olacaktır. Bunlardan alıp serginin detayları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sergiyi gezmeye saat yönünde başlanmalıdır. Serginin özel bir konsepti varsa konsepte uygun olarak gezilmelidir.
  • Eserler hakkında konuşmak ve yorum yapmak gibi bir zorunluluk yoktur. Sanatçı ve eserleri hakkında bilgi almak isteyenler ön yazı, kitapçık veya internetten yardım alabilir.
  • Serginin açılışına katılmak ressamla tanışmak, eserler hakkında bilgi edinmek açısından önemlidir. Genellikle resim sergilerinin açılışında az insan olur. Bu durumu avantaja çevirip eserlerin sahibi ile görüşme fırsatı elde edilebilir.
  • Eserlere fazla yaklaşılmamalıdır.
  • Fotoğraf çekilmesine izin verilmeyebilir. Fotoğraf konusuna dikkat edilmelidir.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 1,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir