Hiç balon patlattınız mı?

Hiç balon patlattınız mı? Balonu patlatmak için iğneyi batırdığınızda elinizde ne hissedersiniz?

Balonların uçabilmeleri için içlerinin hava ile doldurulmaları gerekir. Çoğu zaman nefeslerimizle veya hava üfleyen makinelerle balonları şişirebiliriz. Bazı balonların içleri hava ile doldurulur bazıların içleri de helyum ile doldurulur. Helyum ile doldurulan balonlar yere düşmezler. Daima yukarıya çıkmaya çalışırlar.

Uçan balonların içine doldurulan helyum, bizim şişirdiğimiz balonlardaki havadan daha hafiftir. Havadan hafif olduğu için sürekli yukarı çıkmaya çalışır. Bu balonları patlatmak çok eğlenceli olabilir. Bazen sadece kendimiz istediğimiz için bazen de arkadaşlarımızı korkutmak için balon patlatırız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Balonları patlatmak için sivri şeylere ihtiyaç duyarız. Bunlardan biri de iğnedir. İğne ile balon patlattığımızda büyük bir gürültü çıkar. Çıkan bu gürültü bizi korkutabilir. Balonu patlatmak için iğneyi batırdığımızda ellerimiz karıncalanır. Sanki elimizin üstünde uyumuşuz gibi kısa süreliğine ellerimiz uyuşur. Titreşimli koltuklara elimizi koyduğumuz zaman hissettiğimiz titreşimi balonları patlatırken de hissederiz. Ancak bu titreşim hissi çok daha kısadır çünkü balonlar çok hızlı patlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir