Herhangi bir geleneğimizi tanıtan yazı yazınız.

Herhangi bir geleneğimizi tanıtan yazı yazınız. Yazınızı yazım ve noktalama yönünden düzenleyip arkadaşlarınızla paylaşınız.

 

Şivlilik

Konya’da yaşayan hemen herkes Şivlilik nedir bilir. Çünkü Konya bölgesine has bir gelenek olan Şivlilik, Recep Ayının ilk gününde kutlanır. Recep ayının ilk günü Konya için ‘’Şivlilik Günü’’ olarak kutlanmaktadır. Şivlilik kutlamaları çeşitli aşamalardan oluşur.

 

3 aylar hangi mevsime denk gelmişse Şivlilik kutlamaları da ona göre şekillenmektedir. Şayet kış aylarına denk gelmişse, havalar soğuk olduğundan kutlama için elverişsiz bir ortam oluşmuş olsa da mutlaka Şivlilik Günü kutlanır. İlk aşama gece ile başlar. Akşam namazından hemen sonra mahallerde toplanan çocuklar ve gençler ‘’Fener Alayı’’ düzenler. Fener Alayı, ortasında bir mum bulunan kağıttan ve diğer farklı malzemelerden oluşan fenerler yakılarak, mahalle aralarında gezilir.

 

Kutlamaların ikinci aşamasında ise çocuklara ikramların yapıldığı bölüm yer almaktadır. Şivlilik zamanı Konya’daki bütün evlerde bir hareketlilik yaşanır. Çocuklar ellerindeki poşet ve torbalarla ev ev gezerek Şivlilik diye tempo tutarlar. Şivlilik Günü tüm Konya’da kutlanır. İkramlar arsında ise üzüm, leblebi, çikolata, gofret, şeker gibi çocukların çok hoşuna giden şeyler hazırlanır.

 

Şivlilik Günü çocuklar apartmanlarda günün hasılatlarını topladıktan sonra, beraberce eğlenirler. Bugüne has bir yemek olan ‘’bişi’’ çoğunlukla Şivlilik zamanı yapılmaktadır. Temelde bir hamur işi olan bişi, kızartılmış lezzetli bir yemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.