Her şeyin Tanrı tarafından yaratıldığına inanan bir insan için kötülük problemi nasıl çözümlenebilir?

Her şeyin Tanrı tarafından yaratıldığına inanan bir insan için kötülük problemi nasıl çözümlenebilir?

 

İslam dinine ve diğer tek Tanrı inancı olan dinlere baktığımızda, evreni ve içindeki her şeyin Allah tarafından yaratıldığına inanılır. Dünya üzerinde yaşayan her canlının bir yaratılış gayesi vardır ve bu gayeye uygun şekilde bir hayat sürmesi beklenir. Allah (c.c) özellikle akıl ve irade verdiği insanoğlunun bu kabiliyetiyle iyiyi, güzeli, doğruyu ve yanlışı ayırt edebilecek şekilde yaratmıştır. İnsan kendi seçimleriyle yaşar ve yine kendi seçimlerinin karşılığını görür. Çünkü Allah insanı özgür yaratmıştır ve iradesini kullanarak bir seçim yapmasını istemiştir. İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellikte zaten budur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Dolaysıyla insan dünyada özgürdür ve yapacağı tüm iyi ya da kötü seçimlerden de kendisi sorumludur. Eğer iyiyi tercih ederse hem dünyada hem de ahirette bunun mükafatını alır. Ancak kötüyü tercih eden insan, bu seçimiyle dünyada cezalandırılmazsa ahirette mutlaka bunun cezasını görecektir. Bu nedenle insan içindeki kötülük problemini bu ödül-ceza sistemini göz önüne alarak aşmak zorundadır.

Her şeyin Allah (c.c) tarafından yaratıldığına inan insanoğlunun bu içindeki kötülük problemiyle baş edebilmesi için Allah’ın koyduğu kuraları ve çizdiği sınırları öğrenerek aşaması çok kolaydır. Bu kurallara uyum sağlayan insanlar dünya üzerinde daha mutlu ve daha huzurlu yaşayabilirler. Hırs, intikam ve kin gibi durguların esiri olan insanlar hem kendilerine hem de çevrelerindeki kişilere hayatı adeta zindan ederler ve bu kısacık dünya hayatında bir gün bile gün yüzü görmeden göçüp giderler.  Bu nedenle Allah’a ve indirdiği hak dine inanan insanlar yüce yaratıcı tarafından belirlenen kurallara uygun bir şekilde yaşadıklarında kötülük problemleriyle karşılaşmaz ve huzurlu bir hayat sürerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir