Her akşam evde kitap okunması ile kitap okuma alışkanlığı kazanma arasında bir ilişki var mıdır?

Her akşam evde kitap okunması ile kitap okuma alışkanlığı kazanma arasında bir ilişki var mıdır? Tartışınız.

Tüm aileler çocuklarının kitap okumasını ister. Aileler bunu kazandırmak için genelde sözlü olarak kitap okumalarını isterler. Aslında en iyi yöntem çocuklara örnek olmaktır. Yani sizin kitap okuduğunuzu gören çocuk kendisi de kitap okumak isteyecektir. Bu güzel alışkanlık çocukların ömür boyu hayatlarını etkileyecektir. Bunların başında da okumak için satın aldığımız kitapları kesinlikle çocukların yanında parası üzerine şikâyet etmeyiniz. Sizler çocuklarınızla belli bir saatte her gün kitap okumaya oturunuz. Ancak burada yapmanız gereken çocuk kitap okurken sizde okumanız gerekmektedir.

Çocukların kitap okuma alışkanlığı küçük yaşlarda başlamalıdır. Okunan kitaplar görsel okumalar yapmak ve bunu çocuğuyla birlikte yapmak çok önemlidir. Evde aile bireylerini kitap okurken gören çocuklarla sözlü olarak oku diye diretilen çocuk arasında çok fark vardır. Masallar okumak, romanlarda hikayeler arasında bağ kurarak size sorular sorması yine kitapçıya sizle birlikte giderek kitapçıya uğrama alışkanlığı kazanması önemlidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Eğer işten eve gelen baba, hemen televizyonun karşısına geçmek yerine kitap okumaya başlarsa çocuklarda aynısını yapacaklardır. Bu anlamda kesinlikle evde kitap okunması ile okuma alışkanlığı kazanmak arasında çok önemli bir bağ vardır.

Kısacası evde kitap okursak aile bireylerinin tümünü kitap okumaya teşvik etmiş oluruz. Kitap okuma seferberliği düzenlemiş oluruz. Zaten bilimsel olarak da çocuklar taklit ederek öğrenirler. Davranışlarımızı daha çok taklit ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir